Ovdje se nalazi popis od pet najvažnijih namirnica koje znatno ubrzavaju proces starenja. Dakle, proces starenja možemo djelimično usporiti njihovim izbacivanjem ili smanjenjem količina u ishrani. Svakako je dobro znati da tajna zdrave ishrane leži u uravnoteženosti unosa vitamina, minerala, vlakana, bjelančevina i ugljenih hidrata.

1. Šećer
Velika je razlika između jednostavnih šećera – onih koji se uobičajeno dodaju hrani – i sporo oslobađajućih ugljenih hidrata koje tijelo pretvara u glukozu i koristi kao gorivo. Prvi nas ubrzano stari, drugi nam je potreban. Ishrana sa previše šećera usporava sposobnost tijela da se regeneriše.
U svakodnevnom životu, to uzrokuje bol u zglobovima, slabljenje mišića, promjene raspoloženja, podočnjake, pjege i bore. Brojna istraživanja su potvrdila da pretjerano konzumiranje šećera skraćuje život, zbog čega ga nazivaju “bijeli ubica“. Od sve hrane, on najviše ubrzava starenje.
Savjet:
Prebacite se na integralne žitarice, voće i povrće – na sporo oslobađajuće ugljene hidrate – koji su puno prihvatljiviji od rafiniranog šećera. Kada vam se jede nešto slatko, grickajte šargarepu, bademe ili pistaći.
2. Sol
Natrijum i hlor – dva sastojka soli – važni su minerali koji održavaju mišićni i nervni sistem. Ona je jednostavan začin jelu i prisutna je u prerađevinama: konzerviranom povrću, siru, suhomesnatim proizvodima, supama…
Ako je koristimo u pretjeranim količinama, štetna za našu mladolikost, jer u prevelikim količinama ubrzava starenje.
Savjet:
Nije preporučljivo da uzimate više od tri grama soli dnevno. Najlakši način da to postignete jeste da izbjegavate prerađevine koje u sebi imaju više od 0,2 grama natrijuma na 100 grama mase.
3. Kravlje mlijeko
Iako je kravlje mlijeko bogato kalcijumom, vitaminima i proteinima, ono takođe aktivira četiri procesa starenja – usporavanje probave (uzrokuje nadutost, zatvor ili proliv), upale (ukočeni zglobovi), hormonsku neravnotežu (koji utiču na nivo šećera u krvi i nivo estrogena) i formiranje kiseline. Treba paziti i na mliječne derivate (kazein i laktozu) u hljebu, kolačima, keksu, mesnim prerađevinama i grickalicama.
Savjet:
Počnite da pijete kozje ili ovčije mlijeko jer su bogatija mnogim vitaminima i mineralima, kao i feta sir i mocarelu. Potreban kalcijum uzimajte iz tamnozelenog lisnatog povrća, orašastih plodova, sjemenki i žitarica.
4. Meso
Proteini iz mesa potrebni su za izgradnju mišića, ligamenata i kože, ali ova namirnica aktivira svih pet procesa starenja, jer je bogata zasićenim mastima i vrlo je kalorična.
Meso je jedna od najvažnijih namirnica koja proizvodi kiseline, ima visok nivo zasićenih masti.
Prerađeno meso ima visok nivo kancerogenih sulfita i nitrita, jer prženje uzrokuje promjene u DNK, pojavu slobodnih radikala i dovodi do oksidativnog stresa.
Savjet:
Neka se na vašem jelovniku češće nađe riba, koja je dobar izvor proteina. Ostali poželjni izvori proteina su jaja, žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke. Ako jedete meso, birajte nemasnu piletinu, ćuretinu ili jagnjetinu. Izbjegavajte kobasice, šunku, hamburgere, kao i prženo i pohovano meso.
5. Loše masti
Masti su bitne za održavanje strukture ćelija, pomažu tijelu da apsorbuje vitamine topive u masti, utiču na zdrav izgled kože, hrane mozak, podižu raspoloženje i daju energiju.
Svaka ćelija u našem tijelu ima zaštitni sloj masti i bjelančevina. Ako se taj spoljašnji sloj sastoji od dobrih masti, to može pomoći ćelijama da apsorbuju hranjive materije i vodu. Međutim, ako je riječ o sloju koji nije fluidan zbog ishrane s velikom količinom loših masti, taj proces je oslabljen.
Smatra se da je to okidač za mnoge simptome starenja, uključujući pad kvaliteta kože, upale, alergije.
Među mastima najgore su trans-masti, koje se mogu naći u industrijski prerađenoj hrani, kao što su kolači, fast food, sladoled, te ulja za duboko prženje. One ometaju rad ćelija i uzrokuju upale, vode do oksidacije i hormonske neravnoteže.
Trans-masti su takođe povezane s depresijom, bolestima srca, povišenim nivoom lošeg holesterola, a nose i povećani rizik od degenerativnih bolesti.
Savjet:
Konzumirajte masti od neprerađenih proizvoda, plavu ribu, avokado, kozje i ovčije proizvode, soju i orahe. Ne zaboravite da je kokosovo ulje, iako vrlo kalorično, zdravo te čak pomaže kod mršavljenja.