Knjiga sudnjeg dana naroda Maja, poznatija i kao "Dresdenski kodeks", sada je dostupna svima. Gradska biblioteka u Drezdenu digitalizovala je cijelu knjigu. Najstarija i najkvalitetnije očuvana knjiga Maja iz 11. ili 12. vijeka ima 39 ispisanih i iscrtanih listova od kore smokvinog drveta. Dugi su ukupno 3,56 metara.

U njoj se nalaze mitovi, narodna predaja, pravila, zakoni, astronomske tabele i njihov poznati kalendar. Kodeks je ključni dokument za dešifriranje hijeroglifa tog naroda i pošto postoji ogromno interesovanje za rukopise Maja, tako su radnici u biblioteci u Drezdenu odlučili da digitalizuju i učine dostupnim.

Maje su koristile više kalendara, ali osnovni kalendar Maja - Tzolkin - sastoji se od 260 dana (koliko traje ljudska trudnoća), svaki dan može biti označen nekim od 20 mogućih znakova, od kojih svaki ima 13 varijacija i pojašnjava karakter tog dana. Dugačka vremenska razdoblja Maje su mjerile tzv. "dugim odbrojavanjem", u kojem ima 360 dana (tzv. Tun), odnosno 18 mjeseci po 20 dana (Uinals). Dvadeset Tuna je Katun, dvadeset Katuna je Baktun (400-tinjak godina), a 13 Baktuna je "Veliki ciklus" koji traje 1.872.000 dana, odnosno 5.200 Tuna ili oko 5.125 godina. Veliki ciklus je počeo 11. avgusta 3.114. p.n.e, a završava 21. decembra 2012. godine.

Maje tvrde da će se tog dana dogoditi kraj našeg vremena i početak novog, u kojem će čovječanstvo preći na novi nivo svijesti. Taj je datum označen kao kraj svega što poznajemo.

Digitalnu verziju knjige možete pogledati ovdje.


Pogledajte VIDEO!