Podjela, razgraničenje...

Mitrovici se dodjeljuje specijalni status, "Trepča" dobija specijalni status, Gazivode takođe dobijaju specijalni status, Crkvama i pravoslavnim manastirima sa daje srpska državnost (izvan teritorijalnosti Kosova), dok samo Bujanovac dobija specijalni status.

Jedan plan projekta razgovora između Hashima Thaçija, snažno pozicioniranog na strani Srbije i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji i formalno predstavlja Srbiju u ovom planu projekta, objavio je sljedbenik projekta, a koji se njima sviđa da zovu razmjena teritorije, bez obzira što Kosovo gubi najmanje 10-15% teritorije i jedan drugi dio dobija specijalni status, što podrazumjeva, da ni nad tim dijelom neće imati kontrolu ubuduće, nanoseći gubitak suverenosti na više od 20% teritorije.

Sve se drugačije ne može nazvati, već samo nastavak komadanja albanskih zemalja, započet međunarodnom konferencijom 1878. na Berlinskom kongresu, nastavljen Londonskom konferencijom započetom 1912. i drugim sporazumima, koji su osakatili – napravili invalidom albansku etničku pripadnost na Balkanu i na njegovoj teritoriji.

Ali, ovo nastojanje je na kraju dobilo snažan udarac, osim od Njemačke i od francuske, a takođe od Velike Britanije, ali i od Američkog Državnog Sekretarijata.

Neke od mogućih opcija budućeg sporazuma Kosovo – Srbija

1. Preševo do Klenike pridružuje se Kosovu
2. Granica se nalazi u blizini Biljača
3. Bujanovac dobija poseban status kao poseban distrikt
4. Mitrovica dobija poseban status kao poseban distrikt
5. Kosovu se pridružuje 6 od 8 sela iz opštine Medveđa
6. Koridor 10 biće proglašen međunarodnim "Protected Road"
7. Jezero Gazivode biće privatizovano na 99 godina (engleska firma) i imaće specijalan status
8. Trepča se privatizuje na 99 godina (američke kompanije, francuske, ruske i kineske) i imaće poseban status
9. Srpske crkve dobijaju nezavisnost i eksteritorijalnost (kao Hilandar na planini Atos – Grčka)
10. Zvečan, Zubin Potok i Leposavić ulaze u sastav Srbije
11. Ratne odštete između Kosova i Srbije biće oproštene
12. Srbija će priznati Kosovo pod imenom Kosovo
13. NATO snage imaće mandat od 33 godina
14. Baza Cepotin u blizini Bujanovca postaje dio Kosova
15. Bondstil u Sojevu postaje Military Base
16. Vlora postaje Navy base; Kučevo postaje Air Base
16. Potpisuje se Sporazum Prijateljstva Kosova sa Srbijom u Vašigtonu DC. Ovaj sporazum može da se dogodi unutar 6 mjeseci, 12. juna 2019 potpisuje se ovaj sporazum.

P.S. Nijedna druga opcija ne dolazi u obzir, osim ove, ili dopuna: granica u Biljača ukoliko Mitrovica i Bujanovac ostanu sa specijalnim Statusom, inače granica se postavlja u Ristovcu, gdje Mitrovica ide Srbiji a Bujanovac Kosovu.

Portparolka Vlade Kosova, Donjeta Gashi je u međuvremenu izjavila za KoSSev da je riječ o medijskoj propagandi, da ovo nije zvaničan dokument i naglasila da nijedan sporazum nije potpisan.

Na navode o mogućoj podjeli Kosova, reagovao je prije par dana i brat premijera Kosova, Daut Haradinaj. Odgovarajući na pitanje da li su Zubin Potok, Zvečan i Leposavića albanski, Haradinaj je poručio da to jesu albanske opštine i da će, ukoliko neko pokuša da ih pripoji Srbiji, "baciti barut u vatru".

"Za mene da, bile su i biće. Ali u slučaju ako se pokuša da se pomere drugačije onda će baciti barut u vatru", rekao je on u emisiji Info magazine na Klan Kosova.

Gotovo istovremeno informacija o navodnom planu Beograda i Prištine, sa identičnim tačkama pojavila se i u dijelu srpskih medija, uglavnom tabloida, a takođe se već nekoliko dana i širi društvenim mrežama. Kao i u albanskim medijima, i srpski korisnici na Twitteru i Facebooku ovaj plan komentarišu kao "izdaja", "kapitulacija" i "predaja" uz posebna razjašnjenja da status "distrikt" ne podrazumjeva eksteritorijalnost, odnosno da i to što je, na primjer, Sveta Gora sa statusom eksteritorijalnosti, ona je suverena teritorija Grčke. Takođe, posebno se komentariše koridor 10 kao jedna od "najvažnijih strateških" tačaka Srbije. Do sada, ni na jednoj strani zvaničnici nisu demantovali, odnosno potvrdili vjerodostojnost sadržine plana. Međutim, predsjednik Kosova Hashim Thaçi, tokom zasjedanja „Savjeta za međunarodne odnose“ u Vašingtonu, rekao je da ukoliko je „mala korekcija granice cijena za konačni mirovni sporazum, onda će to morati da bude prihvatljivo“. Naglasio je da je Srbija „sada zainteresovana da postigne dogovor s Kosovom“, ali je i podvukao da su jezero Gazivode, čitav grad Mitrovica, Trepča, „ključne tačke“ o kojima se ne može pregovarati. „Ovo je prilika da se koriguju granice na Sjeveru Kosova i na jugu Srbije,“ rekao je Thaçi.

Izvor Tetova1/Kossev