Bivši posrednik u dijalogu Beograda i Prištine

Beograd neće uspjeti ukoliko ne bude imao jasnu politiku za Kosovo i neće postići ništa, ukoliko ne prizna Kosovo, izjavio za N1 bivši posrednik u dijalogu Beograda i Prištine Robert Cooper.

Pod nazivom "Zajedništvom do odgovora na novu normalnost" u Beogradu je počeo osmi Beogradski bezbjednosni forum, koji će u naredna tri dana okupiti oko 700 učesnika iz Srbije, regiona i drugih djelova Evrope i svijeta. Na međunarodnoj konferenciji u organizaciji Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku i Evropskog pokreta u Srbiji, na 20 panela i sesija izlagaće 111 govornika.

Eksperti za pitanja bezbjednosti, predstavnici akademske zajednice, političari i novinari, njih oko 700, će na Beogradskom bezbjednosnom forumu učestvovati na panelima i diskusijama posvećenim aktuelnim bezbjednosnim izazovima sa kojima se suočavaju Srbija, region i Evropa.

Teme panela prvog dana foruma bile su budućnost razvoja Zapadnog Balkana, situacija u Bosni i Hercegovini i situacija na Bliskom istoku.

Jedna od važnijih tema foruma je i nova faza dijaloga Beograda i Prištine. O tome je govorio i Robert Cooper, prvi posrednik EU u dijalogu Beograda i Prištine.

"Mislim da bi bilo dobro da Beograd ima politiku za Kosovo, na kraju krajeva, to je vaš susjed. I na kraju, nećete uspjeti u tome ako ih ne priznate, kako i kada ćete to uraditi to je vaš problem, ali to mora da se uradi u nekom trenutku i za to je potrebno odlučno vođstvo", poručio je Robert Cooper.

Cooper je rekao da razmjena teritorija između Srbije i Kosova nije nužno loša ideja, ali da bi morala biti sprovedena veoma oprezno. Cooper je rekao da su takve stvari jako teške za političke lidere i da im u takvim situacijama "treba dati vremena". On je naveo da je činjenica da lider Srbije i Kosova ozbiljno razgovaraju "ohrabrujuća".

Prema njegovim riječima, kako se Srbija bude približavala članstvu u EU, pitanje Kosova će biti sve važnije zbog evropskog iskustva sa sporom Slovenije i Hrvatske, iako je Slovenija o tada bila uzorni član EU.

Izvor: N1