Priština nudi Beogradu Asocijaciju plus za međusobno priznanje

Pojedine zapadne države podržavaju razmjenu teritorije u procesu Briselskog dijaloga između Prištine i Beograda i tokom rada na finaliziranju pravno obavezujućeg sporazuma.

Naime, kako Danas saznaje od dobro obavještenih diplomatskih izvora iz Brisela – Francuska i Italija, zajedno sa Rusijom, podržavaju razmjenu teritorije kao kompromisno rješenje Prištine i Beograda – jug Srbije za sjever Kosova. Naspram, odnosno protiv takvog rješenja, međutim, stoje Njemačka i Velika Britanija. Kako kažu Danasovi diplomatski izvori, Sjedinjene Američke Države načelno su, takođe, protiv razmjene teritorije, ali, tvrde oni, trebalo bi sačekati trenutak u kojem se Amerika uključuje u finale uspostavljanje dogovora Kosova i Srbije, i tek onda sagledati njene pozicije.

Njemačka i Velika Britanije, saznaje Danas, oštro su protiv promjene granica na ovim prostorima i zastupaju stanovište da je Srbiji dovoljno otvaranje puta za članstvo u Evropsku uniju.

Kako prenose diplomatski izvori lista Danas, u Briselu se vode istovremeno i razgovori na nivou zahtjeva i odgovora dvije strane, koji se svode na već poznate pozicije, a to je da kosovski zvaničnici traže međusobno priznanje i promjenu Ustava Srbije. Srbija zauzvrat traži sjever Kosova za ovo kao kompromisno rješenje. Priština se, međutim, uveliko je poznato, tome protivi i nudi Asocijaciju srpskih opština – plus. Na pitanje kakve bi nadležnosti takve Asocijacije bile, izvori Danasa kažu da nadležnosti i uređenje ne bi ni po čemu bile slične onima koje ima Republika Srpska u Bosni i Hercegovini. Riječ je o ponudi kosovske strane, gdje bi Asocijacija plus garantovala prava u obrazovanju, opštinskoj administraciji i šumarstvu, a ono što je do sada bilo nepoznato javnosti odnosi se na to da bi Asocijacija srpskih opština dobila i kancelariju u Briselu.

O razmjeni teritorije – jug Srbije za sjever Kosova – govori se unazad duže od godinu dana, od kada je krenulo finale pregovora Kosova i Srbije i od kada su ispostavljeni jasni i oročeni zahtjevi Beogradu da mora da okonča proces normalizacije sa Prištinom ako želi otvaranje puta u članstvo u Evropsku uniju.

Posljednji put kada su Sjedinjene Američke Države dale jasan odgovor o tome šta misle o razmjeni teritorije, odnosno mijenjanju granica na prostoru Zapadnog Balkana, bilo je polovinom februara ove godine, kada je iz ambasade SAD u Prištine izdato saopštenje da Sjedinjene Američke Države ne podržavaju razmjenu teritorija, pozivajući Kosovo i Srbiju da budu "kreativne u pronalasku rješenja". To je bila reakcija na nastup predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je dan ranije na konferenciji za novinare sa američkim senatorom Ronom Johnsonom kazao da je zamolio SAD da pomognu i zamole kosovske Albance da "budu spremni na fleksibilna rješenja koja će omogućiti kompromis". Na pitanje da li SAD podržavaju kompromise Kosova sa Srbijom i u kojoj mjeri, američka ambasada je tada odgovorila da Sjedinjene Države ne podržavaju razmjenu teritorija ili uspostavljanje presedana koji mogu da prouzrokuju više problema nego rješenja, ponovivši da sve strane trebaju da budu kreativne u pronalasku rješenja.

Kako je Danas pisao, takođe, prije nekoliko mjeseci, kosovske i srpske vlasti bi vjerovatno uspjele da se dogovore oko razmjene teritorije, a o tome je predsjednik Srbije uveliko vodio razgovore i sa kolegom iz Albanije – Edijem Ramom.

Albanci sa juga Srbije godinama unazad žive u dubokom siromaštvu i to područje je isto toliko dugo obilježeno kao najnerazvijenije u Srbiji. Imajući u vidu odnos srpskih vlasti i ovdašnjeg većinskog javnog mnjenja prema Albancima, takav podatak o nebrizi za manjinsko albansko stanovništvo nije iznenađujuć.

Sljedeća runda početkom septembra

Sljedeći sastanak predsjednika Kosova i Srbije, Hashima Thaçija i Aleksandra Vučića, održaće se početkom septembra, izjavila je za prištinske medije portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Maja Kocijančić, prenose kosovski i srpski mediji.