STUDIJA AMERIČKE

Zapadni Balkan ostaje evropsko bure baruta, a američko liderstvo biće ključno da ne dođe do požara, navedeno je u najnovijoj studiji američke Heritage fondacije o stanju u našem regionu.

Oni ističu da su Rusija, Kina i Turska u posljednjih nekoliko godina značajno pojačale svoje prisustvo, istiskujući uticaj EU i SAD, a islamistički ekstremizam predstavlja ozbiljnu bezbjednosnu prijetnju.

Heritage fondacija je najuticajniji republikanski institut u SAD, koji je veoma blizak Republikanskoj stranci, koja je trenutno na vlasti u Americi.
 
Tipično za konzervativniji američki tink tank, kao dio razloga što je američki uticaj oslabio, oni navode "progresivnu agendu" koju je, kako kažu, nametnula administracija Baraka Obame, a koja, navedeno je, nije dobro prihvaćena od strane religiozne i tradicionalno nastrojene lokalne populacije, ali i to da, kako tvrde, EU nije uspjela svojim politikama efikasno pomoći u evropskim integracijama regiona.

Izazov za Ameriku u namjerama Kine i Turske
 
Osim Rusije, Heritage fondacija vidi izazov za Ameriku u namjerama Kine i Turske. Ističu da Kina planira milijarde vrijedne investcije u infrastrukturu kako bi BiH i region približila svojoj sferi uticaja, a da Turska u BiH vidi bratski narod s kojim želi njegovati tijesne ekonomske i kulturne odnose.
 
Fondacija podsjeća i da se u BiH među tradicionalno umjerenim muslimanima probija radikalnija verzija vehabijskog islama, koju preferira Saudijska Arabija. Dodaju i da je dio te zajednice radikalizovan do mjere da se priključio Islamskoj državi, ali da, kako navode, vlasti BiH pokušavaju umanjiti značaj takvih tvrdnji.
 
Obustaviti Obaminu "progresivnu politiku"

 
Kao preporuku za administraciju Donalda Trumpa, Heritage fondacija ističe važnost obustavljanja Obaminih "progresivnih politika", da se bespotrebno ne miješa u domaće odnose unutar zemalja, te da pomogne EU u integraciji regiona.
 
Kao model za BiH, indirektno se s pominje Brčko distrikt, za koji kažu da tu žive Bošnjaci, Srbi i Hrvati, u kojem su institucije multietničke, za razliku od FBiH i RS.
 
Kada se radi o RS, Srbiji i srpskom narodu, ističu da su u značajnoj mjeri potpali pod uticaj Rusije, a tu posebno ističu ulogu Milorada Dodika, predsjednika RS.
 
"Moskva zna da je najbolji način da spriječi BiH da se pridruži evroatlantskoj zajednici da iskoristi unutrašnje etničke i vjerske podjele između Bošnjaka, Hrvata i Srba u zemlji. Lider RS Milorad Dodik zagovara nezavisnost svog regiona i ima veoma bliske odnose s Kremljom", navedeno je, uz napomenu da je Vladimir Putin, ruski predsjednik, nekoliko puta Dodiku priredio državničke počasti. Za Dodika još kažu da je zbog "ilegalnog referenduma o Danu Republike" dobio sankcije od strane Amerike.

(NN/SB)