Panika zbog doseljenika

Za punih pet godina, od 2010. do 2014. godine, prebivalište na području koje pokriva PU Niš prijavilo je ukupno 1.086 Albanaca sa područja Kosova. Prema zvaničnim podacima niške policijske uprave, najveći broj prebivališta u Nišu odobren je 2010. godine - 313, a za pet godina odobreno je 985 boravišta Albancima sa Kosova.

Iz niške policije je zvanično saopšteno da je ovaj broj prebivališta dat osobama sa područja Kosova, bez navođenja nacionalne pripadnosti, ali budući da se zna da kosovski Srbi imaju status raseljenih lica, nesumnjivo je da su u pitanju Albanci, piše beogradski "Blic".

Ovim podatkom su praktično demantovane glasine o "masovnoj albanizaciji Niša" po kojoj navodno, počev od 2010. godine, prebivalište u najvećem gradu na jugu Srbije godišnje traži po desetak hiljada kosovskih Albanaca.

Tema je postala posebno vruća nakon što je prije nekoliko dana - pozivajući se na nezvaničnu "statistiku" da je samo u 2010. godini zatraženo 11.000 prebivališta - Nišlijama podjeljen veliki broj letaka neimenovanog autora "protiv albanizacije Niša".

Prema zvaničnim podacima niške policijske uprave, najveći broj prebivališta u Nišu odobren je 2010. godine - 313, a onda sljedeće godine duplo manje (157). U 2012. godini prebivalište je dobilo 184 građana sa područja Kosova, u 2013. godini 192, a u 2014. ukupno 240 ljudi. Čak i ako se statistici doda i broj odobrenih boravišta, ukupna brojka je daleko manja od petocifrene. Naime, za pet godina odobreno je ukupno 985 boravišta u Nišu Albancima sa područja Kosova.

No, nisu svi koji su aplicirali za prijavu prebivališta uspjeli i da ga dobiju. U pomenutom petogodišnjem periodu odbijen je 231 zahtjev, od čega 100 zahtjeva u 2010. godini. Prijava boravišta odbijena je u 135 slučajeva, a najviše u 2011. godini.

"Za građane koji podnose zahtjev za prijavu prebivališta ili boravišta vrši se terenska provjera kako bi se ustanovilo da li se nalaze zaista na adresi koju su naveli u svom zahtjevu. Rješenja o poništenju prebivališta donosila su se u slučajevima kada se provjerom na terenu utvrdilo da se lica sa Kosova koja imaju prijavljeno prebivalište ne nalaze na prijavljenoj adresi", rečeno je "Blicu" u Policijskoj upravi u Nišu.

Prijava prebivališta i boravišta stanovnika sa područja Kosova, napominju u policiji, vrši se u skladu sa uredbom o postupku utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova za izdavanje pasoša za lica sa Kosova, objavljenom u "Službenom glasniku" Republike Srbije od 2009. godine.

Leci protiv albanizacije

U lecima protiv "albanizacije Niša" koji su prije tri dana dijeljeni navodilo se da je navodno od januara do septembra 2010. godine blizu 11.000 Albanaca prijavilo prebivalište na teritoriji opštine Medijana, a podsjeća se i na hapšenje policajaca u Merošini iste godine jer su "omogućili većem broju Albanaca da na osnovu lažnih dokumenata prijave prebivalište na teritoriji te opštine".

U letku se tvrdi da Albanci sa Kosova preko posrednika kupuju nekretnine u Nišu, da su postali vlasnici preko 300 stambenih jedinica i da im u tom poslu, "nažalost, pomažu Srbi". Podsjeća se i na izjavu ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da je više od 60.000 Albanaca podnelo zahtjev za izdavanja pasoša Srbije.