Bošnjaci 13 godina čekali ovaj trenutak

Nakon Rijeke, koja je prošle godine dobila jednu od najljepših džamija u Evropi, Islamski kulturni centar u Umagu biće drugi islamski centar smješten na obali hrvatskog mora.

Izgradnja Islamskog kulturnog centra u Umagu u Hrvatskoj počinje postavljanjem kamena temeljca, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP).

Nakon Rijeke, koja je prošle godine dobila jednu od najljepših džamija u Evropi, Islamski kulturni centar u Umagu biće drugi islamski centar smješten na obali hrvatskog mora.

Elvedin ef. Posavljak, imam iz Umaga kazao je za NAP kako su Bošnjaci u ovom dijelu Istarskog poluostrva na ovaj trenutak čekali punih 13 godina. Sada su sretni jer su dočekali vrijeme kada slobodno mogu ispoljavati svoja vjerska osjećanja.

"Allah dž.š. je htio da sa političke scene nestanu oni koji su osporavali izgradnju ovog centra. Sada su došli novi ljudi, novo vijeme, i nama Bošnjacima je mogo bolje i mnogo ljepše u ovom lijepom gradu", rekao je ef. Posavljak.

Islamski kulturni centar u Umagu gradiće se 400 metara od mora, prostiraće se na više od 500 kvadratih metara, a njegova izgradnja koštaće oko milion maraka. Gradnju će finasirati džematlije, dijaspora, a dio sredstava će obezbijedit i Mešihat IZ u Hrvatskoj.

Izgled budućeg islamskog centra: Vrijednost investicije je milion maraka

Osim sale za obavljanje namaza, centar će imati i mnoge prateće objekte poput imamskog stana, sale za sastanke, učionice za djecu, bibliotke...

"Još uvijek nismo dobili dozvolu za izgradnju minareta, ali se nadamo da će ovdašnje vlasti i to odobriti u skorije vrijeme. Mi ne tražimo da minaret bude u klasičnom orijentalnom stilu, nama ne bi smetalo da ona bude i u obliku svjetionika", kaže ef. Posavljak.

Ef. Posavljak: U Umagu živi blizu hiljadu muslimana, najviše Bošnjaka

U Umagu trenutno živi blizu 1.000 muslimana. Najviše je Bošnjaka iz BiH, Srbije i Crne Gore, te muslimana sa Kosova i Makedonije.

Doseljavanja Bošnjaka na teritoriji opštine Umag počelo je 40-ih godina prošlog stoljeća, najčešće zbog ekonomskih migracija.