Proces pregovaranja o članstvu u EU

Srbija pokušava da državama članicama Evropske unije objasni da bi bilo idealno da normalizacija odnosa sa Kosovom bude izdvojena iz procesa pregovaranja o članstvu u EU, kaže Tanja Miščević, glavni srpski pregovarač.

"Pitanje Kosova trebalo bi da bude koncentrisano samo u Poglavlju 35, dok u ostalim poglavljima Priština ne smije da bude pregovarač", objasnila je Miščević za današnji "Blic".
Ona je podsjetila da pregovarački okvir za Srbiju još nije utvrđen, a pitanje da li će Beograd na svakom koraku biti uslovljen pomakom u odnosima sa Kosovom sada je ključno.
Miščević je rekla da bi za Srbiju bila teška poruka kad bi bilo formalizovano da se otvaranje svakog poglavlja uslovljava uspjehom u procesu normalizacije.
"Želimo da se pronađe najbolje mjesto za ta dva procesa, da normalizacija odnosa sa Prištinom ne blokira proces pregovora sa EU, već da proces pregovora pomogne normalizaciji", rekla je Miščević.
Prema njenim riječima, sagovornici iz EU počinju da razumiju da iza svega toga ne stoji ideja bježanja od daljeg procesa normalizacije.
Na pitanje da li će pregovori Srbije i EU početi 20. decembra, Miščević je rekla da Srbija nema jasno ne, ni jasno da, ali da je važno da niko u startu nije protiv.
Svi su svijesni da datum zavisi od primjene Briselskog sporazuma.
Srbija je, prema njenim riječima, spremna da pregovore počne 20. decembra, jer su spremna sva dokumenta za počinjanje pregovora i uskoro će se naći na Vladi koja treba da ih usvoji.
Niko još nije rekao da postoji mogućnost odlaganja usvajanja pregovaračkog okvira i otvaranja pregovora poslije kraja januara.
Miščević je navela da je u Briselu čula veoma pozitivnu ocjenu da je za dva dana tehničkih razgovora ove nedjelje u oblastima pravosuđa napravljen napredak kakav nije za nekoliko mjeseci.