Eksperti tvrde

Srpski mediji su na sva zvona objavili da su demokrate pokušale izvesti državni udar u Srbiji. Rakić, Tadić i Đilas zloupotrebili instituciju policije zarad interesa svoje stranke, rekao je Marko Nicović, bivši šef beogradske policije.

Ovo za beogradski "Kurir" potvrdio  tvrdi Marko Nicović, bivši šef beogradske policije, ističući da je jedan broj policijskih funkcionera po nalogu Mikija Rakića i Borisa Tadića pokušao državni udar na najpodliji način, time što su zloupotrebili informacije o Dačićevim kontaktima s pripadnicima Šarićevog klana koje su državna tajna.

"Dio policijskih funkcionera po nalogu Mikija Rakića i Borisa Tadića pokušao je državni udar na najpodliji način. Ako kažu da su pratili Dačića, zašto se na spisku nije našao i šef UBPOK Bata Đurović, za koga je utvrđeno da je bio na letovanju sa Šarićem? Upravo je to krunski dokaz da su Rakić, Tadić i sada Đilas na najgrublji mogući način zloupotrebili instituciju policije zarad interesa svoje stranke. Zašto su ćutali? Kakav je Rakić profesionalac kad prati samo one koje namjerava da politički ucjenjuje, i to kad sam odluči da je zgodno. Đilasu je ova priča potrebna da se ne bi otvarale afere Most na Adi, bus-plus, Bulevar", zaključio je Nicović.

I bivši sudija Zoran Ivošević dijeli Nicovićevo mišljenje.

"Teza da su politički protivnici iskoristili policijske podatke iz prošlosti može da znači pokušaj državnog udara. To ne mogu da tvrdim, jer su moja jedina saznanja ono što se objavljuje u novinama. S jedne strane, imamo Rakića koji je u vrijeme Tadićevog režima kontrolisao tajne službe i iznio podatke da se premijer sastajao sa članovima kriminalnih grupa. Ali zašto se čekalo da prođe pet godina? I da li je u tim kontaktima Dačić prekršio zakon?", pita se Ivošević i dodaje:

"Nije im smetalo da u njihovoj vladi bude na čelu MUP", zaključio je Ivošević.

Nekadašnji šef beogradskog resora DB Zoran Mijatović kaže da nije isključeno da su čelnici DS, prije svega Miki Rakić, pokušali neku vrstu dažavnog udara, ali to ipak treba dokazati.

"Ovo je možda jedna od najvećih afera na srpskoj političkoj sceni. I sve činjenice se moraju utvrditi - ko je kako i gdje radio i u čijem interesu. Afera prevazilazi slučaj Šarić", naglašava Mijatović i ističe da on dosad nije video transkripte razgovora pripadnika Šarićevog klana i predstavnika vlasti, već samo tvrdnje da oni postoje.

Šta je državni udar
Po definiciji, državni udar je preuzimanje vlasti na nasilan, protivustavan i protivzakonit način. Izraz državni udar potiče iz francuskog jezika, od izraza coup d’etat.