BIZARNA KONSTRUKCIJA

Radnik 'Prvog partizana' iz Užica Borivoje Glišović i Albanac Shefqet Demirovski uhapšeni zbog krađe dokumentacije o proizvodnji municije kalibra 12,7 mm.

Kako navode Novosti.rs Glišović je priznao da je kopirao dokumentaciju i prodavao je Demirovskom, a do trenutka hapšenja uzeo 30.000 eura.

Oni su privedeni poslije višemjesečne opsežne istrage o 'curenju' povjerljivih podataka iz užičke fabrike oružja. Riječ je o tajnoj dokumentaciji koja se tiče proizvodnje municije za snajpere, ali i za protivavionske mitraljeze.

Zadržani u pritvoru

Potvrda ove informacije stigla je juče i od Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, iz kojeg su saopštili da je privedeno više lica zbog sumnje na zloupotrebu položaja odgovornog lica i davanje mita.

Kako navode srpski mediji Glišović je uzeo avans od 30 hiljada evra za dokumentaciju o mašini za pravljenje municije: Vojni projekat trebalo da završi u Makedoniji, Kataru i BiH!

"Uhapšena su tri radnika Privrednog društva 'Prvi partizan' iz Užica, kao i S. D., državljanin Sjeverne Makedonije i vlasnik firme 'Ats group' iz Skoplja zbog zloupotreba i davanja mita. Uhapšeni su bivši inženjer u 'Prvom partizanu' B. G. iz Užica, N. I. iz Požege, konstruktor u Pogonu za alate i mašine u PD "Prvi partizan" i M. M. Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati i oni će uz krivičnu prijavu, radi saslušanja, biti privedeni nadležnom tužiocu. Njima se stavlja na teret da su krivična djela izvršili prodajom projekata i drugih dokumenata koji pripadaju 'Prvom partizanu' iz Užica, a odnose se na proizvodnju oružja i municije - saopštili su iz Tužilaštva.

Prvi nezvanični podaci iz istrage kažu da je Glišović, koji je zaposlen na poziciji projekt menadžera u 'Prvom partizanu', kopirao i dostavljao podatke Demirovskom, za šta je do trenutka hapšenja uzeo 30.000 eura, a dogovorio je da dobije ukupno 60.000 evra.



Uhapšeni radnik “Krušika” pet godina iznosio državne tajne iz fabrike

- Glišović je kopirao povjerljive projektno-tehničke podatke o municiji kalibra 12,7 mm, koja se proizvodi u 'Prvom partizanu', i ove materijale predavao u više navrata Demirovskom. Operativci BIA i VBA sa kolegama iz MUP-a pratili su njihova kretanja i aktivnosti i snimali ih prilikom primopredaja. Na taj način utvrđeno je da je Glišović dosad dobio 30.000 od ukupno dogovorenih 60.000 evra. Akcija se nastavlja daljim pretresima objekata u Užicu i Beogradu, koje su njih dvojica koristila. Sumnja se da je Demirovski tu samo bio posrednik i da je stvarni kupac neko sa teritorije Kosova i Metohije ili Albanije - objašnjava izvor iz istrage.

On dodaje da je riječ o vrlo specifičnoj municiji, koja se rijetko može naći na tržištu.
 
- Za razliku od većine drugih kalibara, ni Rusi ni Kinezi ne bave se proizvodnjom kalibra 12,7 mm. Praktično, najvažniji 'igrači' na svjetskom tržištu smo Amerikanci i mi Srbi, konkretno 'Prvi partizan'. Ako se zna da se ova municija pokazala kao izvrsna za snajperske puške, naročito za 'crnu strijelu' M93, ali i za protivavionske mitraljeze, jasno je zašto je toliko tražena i zašto bi neko imao motiv da ukrade tehnologiju njene proizvodnje - zaključuje sagovornik.

Bivši oficir KOS Ljuban Karan smatra da je ovde riječ o ozbiljnoj špijunaži.

- Pošto je riječ o fabrici koja se bavi proizvodnjom municije i oružja, znači o namjenskoj industriji, nikako se ne smije dozvoliti da čitav slučaj bude tretiran kao privredni kriminal, već se mora okarakterisati kao špijunaža - kaže Karan

Vrlo tražena municija

Bivši operativac DB Boža Spasić potvrđuje da je metak kalibra 12,7 mm jedan od najtraženijih u svijetu, a da ga ne proizvodi mnogo zemalja.

- Zbog toga na crnom tržištu oružja i municije za metkom ovog kalibra vlada veliko interesovanje, a projektna dokumentacija, odnosno uputstvo za izradu ovog metka, jeste u tim krugovima, sigurno, veoma tražen materijal. S obzirom na to da na KiM nema fabrike koja bi bila u stanju da proizvede ovu municiju, očigledno je čitav posao rađen za treću stranu, možda Albaniju, u kojoj ima jedna fabrika koja bi možda bila u stanju da proizvede metak kalibra 12,7 mm - objašnjava Spasić.