Još jedan uslov na putu ka EU

Za ukidanje viznog režima sa Evropskom unijom, Kosovo mora da ispuni još jedan uslov, a to je borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, odnosno, da pokaže rezultate te borbe među visokim zvaničnicima.

Gdje je Kosovo u tom pogledu, razmotriće delegacija EU koja će 3. i 4. maja posjetiti Kosovo i prikupiti podatke o sprovedbi ovog posljednjeg kriterijuma.
Ministarka evropskih integracija Dhurata Hoxha izjavila je za Radio Slobodna Evropa da su institucije u zemlji uradile sve pripreme za predstavljanje rada kosovskih institucija koje se bave vladavinom zakona, te naglašava da je Kosovo postiglo dovoljno napretka u ispunjavanju ovog kriterijuma.
Ona naglašava da Kosovo zaslužuje pozitivnu ocjenu za postignute napore.
"Svaki napor protiv organizovanog kriminala i korupcije treba da se ocjeni i pozdravi. Naš jedini put ka integraciji jeste nulta tolerancija prema kriminalu i korupciji na svim nivoima. Vjerujemo da će se rad i napredak naših institucija pozitivno ocjeniti", kazala je.
Hoxha je izrazila optimizam da će se ukidanje vizne liberalizacije za građane Kosova desiti ove godine.
Međunarodni predstavnici neprestano pozivaju odgovorne institucije na Kosovu da poduzmu konkretne korake u borbi protiv korupcije, što je jedan od uslova na putu evropskih integracija.
Visoki stepen korupcije i organizovanog kriminala su potencirani u svim Izvještajima o napretku evropske komisije kao jedan od najvećih problema za razvoj Kosova.
Betim Musliu, direktor kosovskog Instituta za pravosuđe koji nadgleda sudske predmete povezane sa korupcijom kaže da do sada nije bilo konačnih presuda koje dokazuju da postoji korupcija na visokim pozicijama, što se kažnjava efektivnim zatvorom.
"Mi kao Institut smo isticali nedostatak rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ovaj put misija će biti na istoj poziciji jer neće biti konkretnih rezultata, bez obzira što je u propratnim mehanizmima isticano da u pojedinim slučajevima treba da ima konkretnih dokaza. Do sada nije bilo konačnih presuda koje bi dokazale da postoji korupcija visokog profila", navodi on.
Musliu međutim vjeruje da i pored toga, na liberalizaciju viza se treba gledati kao na građansko pravo slobodnog kretanja, te da se rezultati u konkretnim slučajevima u borbi protiv korupcije mogu očekivati naknadno.
Za razliku od drugih država, Kosovo je imalo više uslova za ukidanje viznog režima. Nakon ratifikacije sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom, borba protiv korupcije među visokim zvaničnicima je ostao posljednji uslov.
Ukoliko EU ocjeni da je bilo napretka u toj oblasti, onda institucije EU i zemlje članice odlučuju o ukidanju viznog režima građanima Kosova.
Kosovo je jedina zemlja na Balkanu za koju vizni režim i dalje važi.