Proslava Dana Evrope u Prištini

Dan Evrope na Kosovu je zvanični praznik. Odmara se, a u Prištini se održavaju niz kulturno-zabavnih manifestacija povodom Dana Evrope.

Nezadovoljni građani su ispred kancelarije EU u Prištini i protestvovali zbog nemogućnosti za slobodnim kretanjem u zemljama Evrope. Kažu da se osjećaju izolovanim, a da žele da putuju bez potrebe da čekaju na red za vize.

Lorik Berisha, 30-godišnjak, kaže da vlasti nisu radile dovoljno kako bi se Kosovo približilo evropskim zemljama.

"Veliki su zastoji u mnogim oblastima, i to je razlog zašto nismo dio EU i zašto nemamo liberalizaciju viza", kazao je Berisha.

Slično razmišlja i Donika:

"Evropi se ne možemo prbiližiti ni po životnom standaru, ni po uslovima, ni preko zdravstva, privrede... veoma smo daleko od nje. Potrebno je još dosta efektivnog rada u tom pravcu", kaže ona.

Državljani Kosova su jedini u regionu koji još uvijek moraju da apliciraju za vize za putovanja u zemljama EU. Odlazeći premijer Kosova, Hashim Thaçi, od 2010. godine je obećavao liberalizaciju viza, dok je 2013. proglasio godinom liberalizacije.

Stručnjak evrointegracija, Shenoll Muharremi, kritičan je prema institucijama koje daju obećanja o vremenskim rokovima, kao i za procjenu svog rada što se tiče ispunjavanja kriterijuma za liberalizaciju viza.

"Ukoliko se fokusiramo na proces liberalizacije viza, to je zaista jedan proces za žaljenje za građane Kosova, zato što su Vlada Kosova i EU zapale u ćorsokak", kaže on.

"S jedne strane imamo vladu, koja je napravila strateške greške a naročito u komunikaciji, gdje je otvoreno davala obećanja i tako povećala očekivanja kod građana da će se liberalizacija viza desiti - a od toga ništa. A s druge strane, imamo EU koja radi procjene ali ne objavljuje izvještaje", kaže Muharremi.

On smatra da je vrijeme da Vlada i EU sjednu i razmotre o određivanju ozbiljnih vremenskih rokova za sprovođenje kriterijuma iz vodiča za liberalizaciju a kako bi se ovaj proces okončao.

"Da je ova vlada pametna i da je alocirala polovinu sredstava na ekonomski razvoj, u nova radna mjesta, funkcionalizaciju pravosuđa, borbu protiv korupcije, Kosovo ne samo da bi sada bio dio bijele Šengen liste, već bi na horizontu možda vidjeli i status kandidata za članstvo u EU", kaže Muharremi.

Piše: Luljeta Krasniqi - Veseli, priredila: Amra Zejneli