Premijer Albanije

Premijer Albanije Edi Rama, koji je juče boravio u Prištini, kazao je za Klan Kosova da nema ništa lično protiv premijera Albina Kurtija koji je odbio da se sastane sa njim, ali da nije saglasan sa politikom koju vodi u posljednje vrijeme, a koja Kosovo stavlja u izolaciju i od Srbije pravi žrtvu pred međunarodnom zajednicom.

Rama je kazao da sa Kurtijem ima veoma dobar lični odnos, ali da se ne slaže sa njegovom politikom koju vodi u posljednje vrijeme, odnosno sa "samoizolacijom" koju nameće Kosovu.

"Ta politika je postala prepreka, pogrešna politika, nemam baš ništa sa čovjekom. Ne napadam premijera Kurtija. Zauzimam stav o određenoj politici. Nemam ništa lično protiv njega. Držim ga za prijatelja i on je neko sa kim uživam da debatujem", dodao je Rama ismevajući Kurtijevu izjavu da je "Kosovo najdemokratskija zemlja na Zapadnom Balkanu".

Prema njegovim riječima, politika koja se vodi na Kosovu učinila je da Srbija izgleda kao žrtva pred međunarodnom zajednicom.

"To je tragično. Ko je odgovoran za to? To nije uspjelo zbog nekog inteligentnog pokreta Srbije. To je djelo Kosova", istakao je Rama.

Kako kaže, Kurti mu rijetko i odgovara na poruke koje mu šalje.

Navodi i da još nema zvaničnog odgovora Vlade Kosova da li će sastanak sa premijerom Kurtijem biti održan ili ne.

"Zabrinjava me činjenica da ni sada kada razgovaramo još uvijek nismo dobili zvaničan i ozbiljan odgovor od ozbiljne države koja zvanično pita i zvanično odgovara. Nemamo odgovor jer nismo imali priliku da imamo zvaničan odgovor. Sve druge vlade su odgovorile na naš zahtjev. Čak i sada kada razgovaramo, nije bilo moguće kontaktirati kabinet", rekao je Rama.

Kako kaže, Kurtiju je uputio toliko zahtjeva za sastanak da se "ni u mladosti nije obratio ravnodušnoj Gjuleti sa toliko zahtjeva".

Govoreći da se Kosovo danas nalazi u neobjašnjivom trenutku, rekao je da treba da se fokusira na priliku koja joj je data i istakao da sve dok je Zajednica opština sa srpskom većinom u okviru Ustava Kosova, ona ne predviđa bilo kakav treći nivo vlasti.

Ali, rekao je da je to jednostavno organizacija koja kosovskim Srbima daje mogućnost da se sami snalaze i dobiju neka sredstva.

Dodaje da je sada riječ o jasnom strateškom izboru za zatvaranje poglavlja sa Srbijom.

"U međuvremenu, ovdje se radi o donošenju jasnog strateškog izbora i moramo da završimo ovu fazu istorije sa onim što Kurti s pravom naziva de fakto priznanjem", naglašava.

Govoreći o nacrtu statuta za ZSO koji je on predložio, Rama kaže da su ga pisali visoki stručnjaci, da se ni sa kim iz Vlade Kosova nije konsultovao o tom dokumentu koji je, kako kaže, poslao njemačkom kancelaru Olafu Scholzu, francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu i predsjedniku Savjeta Evrope Charlesu Michellu.

Navodeći da je video da je predsjednik Skupštine Glauk Konjufca rekao da prema tom nacrtu ZSO ima autonomiju, Rama kaže da - ne zna o čemu priča Konjufca, jer o nacrtu uopšte nisu razgovarali.

"Nisu ga pročitali! Kako oni znaju? Ili me vide na portretu i čitaju me kao knjigu", naveo je i dodao da mu nacrt niko nije tražio, već da je to uradio samoinicijativno.

Ponavljajući da se nije konsultovao sa vladom Kosova jer se radi o sporazumu između "dvije zemlje", Rama je kazao da sa Vladom Kosova mogu da naprave nacrt za "veliku Albaniju", ali da to ne treba da se radi.

"Pogledajte Albaniju i Kosovo. Mi smo zaista dva brata od istih roditelja, ali svako živi u svojoj kući. Ne znam za slučaj da se jedan brat u kući gdje je sa ženom i djecom potuče sa komšijom, a drugi brat ode i zapali ceo komšiluk! Još više kada smo u komšiluku koje volimo i kada drugi takođe žele da integrišu sve u Evropi. I ne zaboravite da je Albanija članica NATO-a i da funkcioniše u okviru bezbjednosne zajednice. Albanija takođe mora da odigra svoju ulogu", rekao je Rama u Rubikonu sa Adriatikom Kelmendijem.

Govoreći o posjeti nekadašnjeg predsjednika SAD Billa Clintona Albaniji, Rama kaže da je Kosovo bila tema razgovora te da je Klinton imao poruku za Kosovo u vezi sa nedavnom situacijom, a koju je zamolio Ramu da prenese.

Poruka premijeru Kurtiju je da ne treba da napusti francusko-njemački plan.

"Sada imate 'de fakto' priznanje na stolu, zašto je van stola? Kakav je ovo rat sa bandama kada imate 'de fakto' priznanje na stolu? Evroatlantska zajednica ima Ukrajinu, izbore u Americi. Čak i ako je daleko, može da kaže 'znam kako se radi, mi se ovim poslom ne bavimo'. Kada dogovor nestane, šta onda?", kazao je Rama.

Rekao je i da je stav Albanije prema Kosovu u nedavnoj situaciji sa Srbijom u skladu sa stavom saveznika i partnera Kosova i Albanije koji su, kako dodaje, zajednički.

Odgovarajući na pitanje zašto albanska vlada nije podržala Kosovo u borbi protiv bandi na sjeveru, rekao je da Albanija nije politička partija registrovana na Kosovu da se bavi unutrašnjim pitanjima.

"Albanija nije politička partija ovdje na Kosovu. Ja lično nemam registrovanu političku stranku ovde na Kosovu. Mi nismo politička stranka, mi smo država. Druga država. I ovdje nije pitanje da li treba. Nisam čuo da je neko od naših saveznika i strateških partnera, koji su nam zajednički, rekao da Kosovo ne treba da se bori protiv bandi i da Vlada Kosova ne treba da se bori protiv bandi. Ovo je veoma iskrivljena interpretacija stvarnosti koja nema nikakve veze sa bandama. Rat bandi je rat bandi. Ova realnost je sasvim drugačija, ona ima veze sa činjenicom, i to je razlog mog stava, da su svi saveznici, prijatelji i partneri Kosova stavili Kosovo za sto za istorijski sporazum koji konačno oslobađa Kosovo iz senke stranaca, iz pola svijeta i iz pet zemalja u EU. I zato sam ja angažovan, a naša vlada je angažovana u tom procesu. Šta Vlada Kosova radi ovde sa bandama, sa biznisom, sa socijalnim osiguranjem, to nije naša stvar", naglasio je Rama.

Podsjetio je i na kampanju koju je premijer Kosova Albin Kurti vodio u Albaniji na tamošnjim izborima prije nekoliko godina i kazao da je uprkos kampanji protiv njega pozvao Kurtija na ručak i da mu nije zamerio.

Izvor: Kosovo Online/Klan Kosova