Jeste li znali?

Ranije je bio običaj da se djevojčicama još kao bebama probuše uši, a argumenti za to su bili da tako mala djeca ne diraju naušnice, pa nema opasnosti od komplikacija.

Međutim, i tako bezazlena metoda je invazivna i može da donese brojne infekcije i komplikacije, pa pedijatri savjetuju da sačekate sa bušenjem ušiju, a neki stručnjaci tvrde da sa medicinskog, ali i etičkog gledišta, djevojčicama ne treba bušiti uši do punoljetstva.
Razlog zbog kojeg nije dobro da malim djevojčicama bušite uši je njihova radoznalost. Naime, većina će čačkati i dirati naušnice, što povećava šanse da se rupica inficira.
Osim toga, neka djeca su alergična na metal, pa mogu da odreaguju na medicinske naušnice. Iako većina djevojčica voli, možda se vašoj neće dopasti, pa razmislite da li je imala pravo da odluči hoće li imati probušene uši ili ne.
Pobornici alternativnih grana medicine tvrde da na ušima postoje brojne važne akupunkturne tačke, koje regulišu normalno funkcionisanje određenih organa i organskih sistema, čije povređivanje može ozbiljno da naruši zdravlje, pišu 'Novosti'.
Ukoliko se ipak odlučite za bušenje, ranu treba čistiti hidrogenom nekoliko puta dnevno, a ukoliko boli ili se zagnojila, obavezno se treba javiti ljekaru.