Razgovor za nedjeljnik

Predsjednik Pokreta Samoopredjeljenje Albin Kurti izjavio da će ako bude premijer Kosova, predložiti formiranje parlamentarne komisije koja će ispitati Briselski sporazum Prištine i Beograda.

- Mi namjeravamo najprije da obrazujemo istražnu parlamentarnu komisiju koja će ispitati osnovu, postupak, procese, okvir na kojima su zasnovani briselski sporazumi čija primjena ionako, u najvećoj mjeri, nije uspjela. Smatram da Vlada Kosova ima potrebu da, prije svega, otvori dijalog sa Briselom o dijalogu sa drugim zemljama Balkana, uključivši tu i Srbiju, dakle 'dijalog o dijalogu' sa EU - rekao je Kurti za najnoviji broj nedjeljnika "Vranjske" koji će biti u prodaji u četvrtak.

Govoreći o dijalogu Kosova i Srbije, Kurti je rekao da je potreban unutrašnji dijalog u obje zemlje i da on nije protiv pomirenja.

- Ovaj dijalog stvara utisak normalizacije odnosa, ali u suštini samo produbljuje antagonizme, segregaciju i etničke podjele - kazao je Kurti, čiji je pokret, po mnogim ocjenama, istinski pobjednik vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu.

On je dodao da Samoopredjeljenje u principu nije protiv dijaloga, nego protiv dijaloga koji Kosovo pretvara u temu, a Srbija određuje agendu.

- Samoopredjeljenje predlaže jednu vrstu socijalnog, otvorenog i demokratskog dijaloga sa manjinama, uključivši i kosovske Srbe. Za nas prednost će imati dijalog sa Srbima sa Kosova - kazao je Kurti.

Plan za sjeverne opštine

Dodao je da pokret ima plan za sjeverne opštine na Kosovu i za Srbe sa Kosova koji predviđa kombinovane ekonomske i socijalne mjere, kao i da ne vjeruje da je integracija Srba moguća bez ekonomskog razvoja Kosova i obrazovanja.

- Kad bismo imali fabrike gdje bi Albanaci, Srbi, Romi radili zajedno, komunicirali, zarađivali platu, to je pravi način za zajednički život. Ima Srba koji priznaju nezavisnu Republiku Kosovo i javno, a još više ih to priznaju privatno. Beograd ne dozvoljava Srbima sa Kosova da predstavljaju sebe - rekao je Kurti.

Objašnjavajući zašto je protiv formiranja Zajednice srpskih opština na sjeveru Kosova, on je kazao da bi njenim formiranjem nastupila "federalizacija" Kosova, podjela na "kosovski" i srpski entitet, pri čemu Srbija ne priznaje Republiku Kosovo kao suverenu državu.

- Time će se doći do defunkcionalizacije Kosova i pretvoriće ga u drugu Bosnu. Srbija je nekada smatrala da je Kosovo njeno unutrašnje pitanje. Danas je Srbija postala unutrašnje pitanje Kosova. Ono što Srbiji nije brzo pošlo za rukom u ratu, sad sporo pokušava da ostvari u miru - kazao je Kurti.

Upitan da li će razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Kurti je rekao da ga Vučić vraća u studentske dane, kada je organizovao proteste protiv režima Slobodana Miloševića, a on bio njegov ministar za informacije, te održavao konferencije za novinare ispred hotela "Grand" u Prištini gdje je bila smještena Arkanova paravojska.

- Moguće je da iz Brisela on izgleda drugačije, ali ne i iz Prištine. Vučić i Dačić su naslijeđe Miloševića i Šešelja. Ne vidim nikakvu razliku u njihovim ciljevima. Vidim samo razliku u strategiji i metodu, jer su okolnosti različite - rekao je Kurti.

Prema njegovim riječima, Vučić ne mari za Srbe, on misli samo o svojoj vlasti.

- Srbija se nije suočila sa svojom prošlošću, ne zna gdje njene granice počinju, postaje autokratsko društvo. Dugoročni mir i stabilnost na Balkanu zavisi i od promjena koje treba da nastanu u Srbiji, ali to se i dalje ne dešava - rekao je Kurti.