U fokusu njemačke štampe

Sukob vlasti i opozicije i hapšenje jednog od lidera kosovske opozicije Albina Kurtija jedna je od tema kojom se, doduše vrlo uzdržano, bavi štampa na njemačkom govornom području.

“Na Kosovu je”, piše portal Euronews, “uhapšen opozicioni vođa Albin Kurti. Uhapšeno je i oko 90 njegovih pristalica koje su pokušale da spriječe akciju policije. Prilikom te akcije su povređena dva policajca i dva demonstranta. Nalog za hapšenje Kurtija izdat je nakon što je on u parlamentu više puta bacao suzavac i prskao biber-sprej. Nacionalistička opozicija protivi se sporazumu koji je potpisan uz posredstvo Evropske unije, a kojim je garantovana autonomija srpskih opština – Kurti smatra da je to predaja četvrtine teritorije Kosova i nametanje bosanskog scenarija Kosovu“, prenosi “Deutsche Welle”.

“Tri vodeće opozicione stranke, Vetëvendosje (Samoopredjeljenje), Alijansa za budućnost (AAK) i Nisma (Inicijativa) protestuju protiv dogovora o većim pravima za srpsku manjinu kao i protiv sporazuma o razgraničenju sa Crnom Gorom. Dijalog sa vlastima biće moguć samo kada dogovor o Zajednici srpskih opština bude poništen, rekao je Daut Haradinaj, poslanik Alijanse za budućnost Kosova (AAK)“, a prenosi austrijska televizija ORF.“
 
“Udarac na opoziciju najnoviji je stepen eskalacije u jednom dužem sukobu”, piše dnevnik Frankfurter Rundschau. “Krajem avgusta, vlada premijera Ise Mustafe i ministra spoljnih poslova Hashima Thaçija je, u okviru dijaloga sa Srbijom, dala saglasnost da se deset srpskih opština udruži u 'zajednicu' koja ima sopstvene predstavnike. Taj dogovor odmah je izazvao oštre proteste opozicije. Ona je tvrdila da prijeti paraliza centralne države. Počelo je histerično ponašanje. Više puta je Albin Kurti bacio suzavac u parlamentu, na kraju je upotrebio čak i biber-sprej. Kurtijeve pristalice su se pred zgradom parlamenta sukobile sa policijom.

Prema Ustavu Kosova, poslanici imaju imunitet samo u vezi sa svojim zadacima – a prskanje biber-spreja ne spada u to, saopštio je predsjedavajući parlamenta. Pri tome nije objasnio za šta su tačno optuženi drugi poslanici za koje su takođe izdati nalozi za hapšenje. Ambasadori pet sila-zaštitnica na Kosovu: SAD, Velike Britanije, Francuske, Italije i – sa dan zakašnjenja – Njemačke, oprezno su se distancirali od vlade koju inače odlučno podržavaju. Saopštili su samo da očekuju i traže da se sve istrage vode korektno i u duhu transparentnosti, posebno u slučajevima koji su politički osjetljivi.”

“Kurti oštro kritikuje korupciju na Kosovu i okupio je oko sebe mlade i obrazovane sunarodnike. Ali, pravu mobilizaciju može da postigne samo sa nacionalističkim temama. U savez tri opozicione stranke spadaju – sa Alijansom za budućnost Ramusha Haradinaja i Inicijative Fatmira Ljimaja – i dvije stranke koje po korupciji i bliskosti sa organizovanim kriminalom čak i prevazilaze vladajuće stranke.“