Nimalo slatko

Novi njemački dokumentarac otkrio je kako u procesu Haribo koristi ljude-robove, ali i zlostavljaju životinje. Šareni Haribo gumeni medvjedići omiljeni su gumeni bomboni diljem svijeta, no čini se da ipak nije sve tako slatko kako izgleda.

Naime, novi njemački dokumentarac "The Haribo Check" prikazan na postaji ARD otkrio je mračnu tajnu njihove proizvodnje
U 45 minuta dokumentarca detaljno je prikazano okrutno izrabljivanje ljudi za rad kao i zlostavljanje životinja o kojima ovisi proizvodnja njemačke tvrtke Haribo i jednog od njihovih najslavnijih proizvoda. 
Dva glavna sastojka u gumenim bombonima su želatina i karnauba vosak. Želatina se tradicionalno proizvodi iz životinjske masti, osobito one svinjske, a Haribo želatinu za svoje bombone nabavlja od tvrtke nazvale Gelita.
U dokumentarcu, svinje sa njemačkih farmi koje se isporučuju Geliti, mogu se vidjeti u prenatrpanim kavezima, pokrivene s otvorenim čirevima i u prljavštini, a u nekim scenama spavaju i kraj životinja koje su uginule od bolesti.
Možda još uznemirujuće snimke su one koje prikazuju ljudsko roblje u moderno doba. Scene prikazuju okrutne uvjete rada na brazilskim farmama i plantažama koje proizvode vosak, koji je napravljen od lišća karnauba palme. Vosak se inače koristi u desecima različitih proizvoda za kućanstvo, uključujući zubni konac i lak za cipele.
Prema dokumentarcu, radnici na brojnim farmama koje sjeku lišće karnaube ne dobivaju više od 12 dolara na dan. Oni ne koriste zaštitne rukavice ili odjeću, iako je ona zakonom propisana za takav rad. Također, prisiljeni su spavati u kamionima te nemaju pristup WC-u i vodi, tvrde u dokumentarcu.
Uvjeti su toliko loši da se u istragu uključila brazilska vlada, provodeći racije na raznim farmama koje su prijavljene zbog "neljudskih uvjeta rada".
U Brazilu, ropstvo nije definirano samim plaćama, već i nehumanim uvjetima rada.
- Radnike se tretira poput predmeta, ma prema njima se odnose gore nego prema životinjama - rekao je u dokumentarcu Sergio Carvalho, službenik brazilskog Ministarstva rada.
Kao odgovor na ove tvrdnje, Haribo kaže kako nemaju nikakvih saznanja o bilo kakvim robovski uvjetima rada u svom lancu opskrbe te su pokrenuli unutarnju istragu. To su naveli u priopćenju na službenoj stranici tvrtke.
- Želimo naglasiti da smo iznimno zabrinuti nekim od slika prikazanih na potrošačkom programu - rekao je glasnogovornik Hariboa za Insider.
Izvorni dokumentarac pogledajte u nastavku: