Nedovoljna posvećenost nadležnih institucija

Borba protiv pranja novca i oduzimanje nelegalno stečene imovine, ključni su elementi u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, poručeno je sa konferencije posvećene ovoj negativnoj društvrnoj pojavi, koju je organizovala Grupa za pravne i političke studije.

Studija "Borba protiv pranja novca i nelegalno stečene imovine, gdje je Kosovo?" pokazuje nedovoljnu posvećenost nadležnih institucija kažnjavanju onih koji su umješani u korupciju.

“Zapažen je veoma nizak nivo oduzimanja imovine stečene na ovaj način. Prema izvještaju vrijednost konfiskovane imovine je svega 3,8 miliona…, Kao prvo, tokom vođenja postupka tužilaštvo nije preciziralo vrednost protivzakonito stečene imovine i sudije u ovim slučajevima ne predlažu konfiskaciju nezakonito stečene imovine”, rekla je Arbresha Loxha iz Grupe za pravne i političke studije.

Britanska vlada i Kosovo imaju isti cilj-efikasniji rad na suzbijanju privrednog kriminala, korupcije, pranja novca i oduzimanja nezakonito stečene imovine. Oduzimanje ilegalno stečene imovine mora zaživjeti u praksi jer je to jedini način za efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala poručuju iz Ambasade Velike Britanije.

“Britanska ambasada je posvećena pružanju podrške Kosovu u rešavanju problema korupcije, pranja novca i nedozvoljenim oblicima finansiranja. Kosovo je u razvoju, ali je prihod po glavi stanovnika i dalje nizak. Postoje uspješna domaća preduzeća, koja zapošljavaju određeni broj ljudi i daju istinski primjer drugima kako se na pravi način osnažuje Kosovo”, kaže Jeniffer Blekini iz Britanske ambasade.

Da je korupcija jedan od velikih problema i da je potrebno mnogo vremena za njeno iskorijenjivanje, istakli su i panelisti okruglog stola posvećenog borbi protiv ekonomskog kriminala na Kosovu, organizovanog u sklopu Nedjelje borbe protiv korupcije.

“Korupciji su podložna oba pola, ali argumenti ukazuju na veću podložnost muškaraca, mada postoje studije koje pokazuju da su i žene podložne korupciji”, ukazao je portparol šefa EU na Kosovu Ricardo Seri.

“Kosovo se suočava sa visokim nivoom korupcije, jer nije posvećena potpuna pažnja borbi protiv ove pojave, koja se negativno odražava i na razvoj zemlje”, ocjenila je bivša predsjednica parlamentarne komisije za zakonodavstvo Albulena Haxhiu.

Najzastupljeniji oblik korupcije je nepotizam, koji je ozbiljna prepreka kod zapošljavanja žena, rekla je ambasadorka Švedske na Kosovu.

“Nepotizam je krađa mogućnosti. Zašto bi jedna mlada žena studirala javnu administraciju ili međunarodnu ekonomiju kada zna da neće imati pristup poslu zbog korupcije i nepotizma”, rekla je ambasadorka Švedske na Kosovu Carine Hernmark Ahlin.

Direktor Agencije za borbu protiv korupcije Shaip Havoli smatra da, uprkos negativnom izvještaju, Kosovo bilježi napredak u borbi protiv ove negativne društvene pojave.

Aleksandra Nićić, RTK2