FINALE IZ 2005.

Manchester City i Inter će večeras igrati finale Lige prvaka na Olimpijskom stadionu Ataturk u Istanbulu.

Radi se o državnom stadion u najvećem gradu Turske koji prima 75.000 ljudi, a nazvan je po slavnom Mustafi Kemalu Ataturku, osnivaču moderne turske republike.

Izgradnja stadiona je koštala čak 350 miliona eura, a otvoren je 2002. godine.

Ipak, malo je ljudi koji ne pamte utakmicu koja se na njemu odigrala 25. maja 2005. godine koja je ušla u anale evropskog nogometa.

Radi se o najpoznatijoj utakmica koja je odigrana na Ataturku, a njeni učesnici su bili Liverpool i Milan koji su se sastali u finalu Lige prvaka.

Milan je na poluvremenu vodio 3:0 zahvaljujući jednom golu Paola Maldinija i dva Hernana Crespa, no u drugom poluvremenu Liverpool je napravio čudo i u periodu od 54. do 61. minute izjednačio na 3:3 golovima Stevena Gerrarda, Vladimira Šmicera i Xabija Alonsa.

Osim njih trojice, junak Liverpoola je bio i golman Jerzy Dudek koji je najprije na čudesan način spriječio Andrija Ševčenka da pogodi za 4:3, a potom mu je odbranio i odlučujući udarac u penal-seriji i donio trofej Redsima.