Grožđe, bogato kalijem i antioksidansima, kao i soja, bogata izoflavonima, mogu spriječiti povišen krvni pritisak koji je pak važan faktor rizika kardiovaskularne bolesti, pokazale su dvije studije predstavljene na 61. godišnjem skupu kardiologa u Chicagu ovaj vikend.

Svakodnevna konzumacija grožđa može smanjiti pritisak kod osoba u kojih je pritisak blago povišen, pokazala je studija provedena na 46 muškaraca i žena.

Na kongresu je predstavljena i studija o soji provedena na 5.115 Amerikanca, bijelaca i afroamerikanaca u dobi od 18 do 30 godina. Istražitelji su se usredotočili na izoflavone, tvari bliske ženskome hormonu estrogenu. Izoflavoni pridonose proizvodnji dušičnih oksida koji šire krvne žile i smanjuju krvni pritisak.

Osobe s blago povišenim pritiskom imaju sistolički pritisak između 120 i 139 mm/Hg, a dijastolički između 80 i 89 mmHg (milimetara stupaca žive). Svaki treći odrasli Amerikanac ima blago povišen pritisak, prema medicinskim podacima. Rezultati su pokazali da su osobe koje su jele grožđe smanjile sistolički pritisak u četvrtoj, osmoj i dvanaestoj nedeljji (od -4,8 posto do -7,2 posto).
Čaša sojina mlijeka na dan

Studijom nije objašnjeno kako djeluje grožđe, no rečeno je da je bogato kalijem i antioksidansima kao što su polifenoli. No znanstvenici su rekli da su potrebna klinička ispitivanja radi potvrde njihovih rezultata.

Skupina koja je konzumirala soju (više od 2,5 miligrama na dan) smanjila je vidno sistolički pritisak (- 5,5 mmHG u prosjeku). Dovoljno je popiti čašu sojina mlijeka s 22 mg izoflavona, rekla je glavna autorica studije, Safiya Richardson sa sveučilišta u Columbiji (New York).

Studija je prvi put pokazala blagotvoran učinak soje na Afroamerikance, skupine u kojih je izražena učestalost povišenog krvnog pritisaka. Richardson je pozvala na provedbu kliničkih ispitivanja. (Hina)

 

Izvor: Dnevnik.hr