Svjetski prvak na 200 metara

Turski sprinter Ramil Guliyev osvojio je naslov svjetskog prvaka na 200 metara na atletskom Svjetskom prvenstvu u Londonu.

Turski sprinter Ramil Guliyev (27) osvojio je naslov svjetskog prvaka na 200 metara na atletskom Svjetskom prvenstvu u Londonu.
On je do tog neočekivanog rezultata stigao s vremenom od 20,09 sekundi, prenosi Hina.
Rođeni Azerbejdžanac Guliyev ima tek 11. najbolji rezultat ove godine u svijetu u ovoj disciplini od 20,08, a nije ga čak morao niti nadmašiti kako bi stigao do naslova svjetskog prvaka s dvije stotinke prednosti u odnosu na srebrenog Južnoafrikanca Waydea van Niekerka (25) i bronzanog Jereema Richardsa (23) s Trinidada i Tobaga.
Lični rekord iz Zagreba
Guliyev je tako postao neočekivani nasljednik vladara ove discipline, velikog Jamajčanina Usaina Bolta koji je slavio na posljednja četiri SP-a na 200 m.
Guliyev je pažnju na sebe svratio prošle godine na mitingu u Zagrebu gdje je trčao sjajnih 19,88, što mu je lični rekord. U Londonu je postao tek drugi bijelac sa zlatom na 200 m, a prije njega to je uspjelo samo Grku Konstantinosu Kenterisu 2001. u Edmontonu.
Van Niekerk nije uspio izjednačiti domet velikog Amerikanca Michaela Johnsona, koji je prije 22 godine u Geteborgu postao prvi i do sada jedini atletičar koji je na istom SP uspio osvojiti naslove na 200 m i 400 m. Van Niekerk je bio zlatni na 400 m, no na dvostruko kraćoj dionici je ostao kratak.
Bocvanac Isaac Makwala, koji je u London stigao s najboljim rezultatom sezone u ovoj disciplini, nakon svih problema kojima je bio izložen ove sedmice, u finalu je bio šesti sa 20,44.