Budimo iskreni, sa pušenjem bi prestali još juče da su znakovi propadanja jasnije vidljivi u ogledalu. Šta kad bi svaka cigareta uzrokovala pojavu crnog čira na licu? Ali, iako to nije očigledno, pušenje ipak uništava izgled.


Evo i kako:

Vrećice ispod očiju
Pušači imaju četiri puta veće šanse da se ujutro osjećaju nedovoljno odmorni, pokazala je studija američkog Univerziteta Johns Hopkins.

Šest simptoma koje ne biste smjeli ignorisati
Čini se da potreba za nikotinom uzrokuje prevrtanje po krevetu i nemir. A slab san uzrokuje umoran izgled.

Psorijaza
Psorijaza je autoimuno kožno stanje koje se pojavljuje i kod nepušača. Međutim, ako pušite, šanse da se razbolite naglo skaču.

Prema istraživanju iz 2007, pušite li kutiju cigareta na dan, nakon 10 godina šanse da obolite od psorijaze rastu za 20 posto, nakon 11 do 20 godina rizik se povećava za 60 posto, a kod onih koji puše duže od 20 godina rizik se udvostručuje. Povećani rizik imaju i djeca čije su majke pušile u trudnoći te oni koji su u djetinjstvu bili izloženi pasivnom pušenju.

Prljavi zubi
Zar ne bi voljeli imati biserno bijeli niz zubiju? Ako pušite možete se pozdravite sa tim snom. Nikotin u cigaretama ostavlja mrlje na zubima.

Prerano starenje i bore
Pojave li se na licu relativno mlade osobe bore nemaju nikakve veze sa mudrošću - prije je riječ o upravo suprotnoj osobini.

A kod pušača će se svakako pojaviti prije vremena. U prosjeku, pušači izgledaju 1,4 godine starije od nepušača.

Zašto se pojavljuju? Pušenje ometa dotok krvi u tkivo lica zbog čega brže dolazi do propadanja, navodi Net.

Žuti prsti
Nikotin iz dima cigarete ne ostavljaju mrlje samo na zubima i zidovima. Mrlje su vidljive i na prstima i noktima pušača.

Sok limuna i ribanje četkama moglo bi pomoći - ali zar nije bolje prestati sa pušenjem?

Tanja kosa
I kao da naborana koža nije dovoljna, pušenje šteti i kosi. Toksične hemikalije iz dima oštećuju DNA kose i uzrokuju nakupljanje štetnih slobodnih radikala.

Posljedica toga je tanja kosa pušača. Osim toga pušačima kosa sijedi ranije nego nepušačima. Ono kose što im ostane.

Naime, muškarci koji puše imaju dvostruko veće šanse da oćelave nego nepušači, pokazala je studija provedena 2007. godine na Tajvanu.

Ožiljci i strije
Nikotin uzrokuje vazokonstrikciiju, sužavanje krvnih žila, zbog čega se smanjuje dotok krvi u sve dijelove tijela. To znači da će rane trebati duže vremena da zacijele, a ožiljci će biti veći i crveniji nego kod nepušača.

Nikotin oštećuje vlakna i vezivno tkivo kože zbog čega dolazi do gubitka elastičnosti i snage pa su i strije vidljivije.

Gubitak zubiju
Zbog pušenja imate veći rizik za pojavu svakojakih problema sa zubima, kao i oralnog raka i bolesti desni.

Britanska studija iz 2005. objavljena u Journal of Clinical Periodontology, pokazuje da pušači imaju i do šest puta veće šanse da dobiju bolesti desni, što može dovesti do ispadanja zubi.

Prirodni sjaj nestaje
Jeste li kad primijetili kako koža pušača djeluje potrošeno? Niste jedini. Studija iz 1985. navela je termin "lice pušača" opisujući određene karakteristike kao što su bore, koščatost i sivkastu kožu.

Dim cigarete sadrži ugljik monoksid koji zamijenjue kisik u koži i nikotin koji otežava krvotok zbog čega koža postaje suha i bez boje. Zbog pušenja se smanjuje i količina vitamina C i drugih sastojaka koji obnavljaju kožu.

Čirevi
Zbog još nejasnih razloga pušači su podložniji razvoju infekcija uzrokovanih humanim papillomavirusom (HPV).

Žene koje puše su četiri puta sklonije razvoju genitalnih čireva (čak i kad se uzme u obzir broj seksualnih partnera) nego nepušačice.