Za četvrtfinale

Fudbaleri Portugala posljednji su učesnik četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Kataru.

Portugalci su u osmini finala razbili Švicarsku rezultatom 6:1.

Uoči utakmice stigla je čudna odluka selektora Portugala Fernanda Santosa da Cristiana Ronalda ostavi na klupi. Portugalov strateg objasnio je da se radi o taktičkim razlozima.

Bilo kako bilo, Ronaldo je posljednji put nije bio među starterima od 2008., kada su Portugalci igrali također protiv Švicarske. Od tada je od prve minute zaigrao 31 utakmicu uzastopno.

A Santos je itekako pogodio. Od prve minute je šansu pružio Goncalu Ramosu, a 21-godišnji golgeter Benfice odužio mu se sa tri pogotka.

Za Ramosa je ovo bio prvi start na Mundijalu, a mrežu Švicarske tresao je u 17., 51. i 67. minuti.

Golove za Portugal postigli su još Pepe u 33. Guerreiro u 55. i Leoao u 92. minuti. Utješni pogodak za Švicarce dao je Akanji u 41. minuti kada je smanjio na 4:1. Vrijedi istaknuti i da je Pepe postao najstariji fudbaler koji je postigao gol u nokaut fazi Mundijala (39 godina, 283 dana).

Portugal će u subotu u četvrtfinalu igrati protiv Maroka.