Najstarija grobnica datirana je oko 2750. prije naše ere, a u svima su zidovi i sarkofazi ukrašeni religijskim tekstovima i slikama. Nova otkrića bacaju i novo svjetlo na egipatsku drevnu religiju.

Arheolozi koji provode istraživanja na povijesnom lokalitetu El-Lahun u pokrajini Faiyum došli su do nevjerojatnog otkrića. Naime, iskopali su čak 57 grobnica od kojih svaka u sebi sadrži izrezbaren i oslikan sarkofag s mumijom, objavilo je egipatsko Vrhovno vijeće za starine.

Najstarija grobnica datirana je oko 2750. prije naše ere u vrijeme egipatske prve i druge dinastije. Dvanaest grobnica pripada 18. dinastiji koja je Egiptom vladala tijekom drugog milenija prije naše ere.

Nova otkrića bacaju i novo svjetlo na egipatsku drevnu religiju.

Mumije 18. dinastije prekrivene su platnom ukrašenim religijskim tekstovima iz Knjige mrtvih te slikama drevnih egipatskih božanstava - objasnio je Zagi Hawass, voditelj eipatskog odjela za arheologiju.

Abdel Rahman El-Aydi, voditelj arheološke misije koja je napravila otkriće, ističe kako su neke grobnice bile ukrašene religijskim tekstovima za koje su drevni Egipćani vjerovali kako će pomoći pokojniku da prijeđe u zagrobni život.

"Jedna od najstarijih grobnica koju smo otkrili gotovo je u potpunosti netaknuta sa svom zagrobnom 'opremom', drvenim sarkofagom te mumijom omotanom u platno", objasnio je je El-Aydi.

U preostalih 31 grobnicu, datirane između 2030. i 1840. prije naše ere, znanstvenici su otkrili ukrasne slikarije koje prikazuju razna egipatska božanstva poput Horusa, Hatora, Amona i Hnuma.

Grobnice su otkrivene u El-Lahun, oko 100 kilometara južno od Kaira. Prošle su godine na istom mjestu otkrivene još 53 slične grobnice.