Talibani se uspjeli dogovoriti

Suosnivač talibanskog pokreta Mula Abdul Ghani Baradar vodit će novu afganistansku vladu, rekli su u petak izvori iz te islamističke grupe, dodajući da će ta informacija uskoro biti i objavljena.

Baradaru, koji vodi politički ured talibana, na visokim položajima u vladi pridružit će se i Mula Mohamad Jakub, sin preminulog talibanskog osnivača Mule Omara, i Šer Mohamad Abas Stanekzai, rekla su tri izvora.

"Svi najviši funkcioneri stigli su u Kabul, gdje su u posljednjoj fazi pripreme za objavu nove vlade", rekao je talibanski funcioner Reutersu, pod uslovom da ostane anoniman.
  Talibani, koji su zauzeli Kabul 15. augusta nakon što su osvojili veći dio zemlje, naišli su na otpor u dolini Pandžšir, sjeverno od glavnoga grada, uz izvještaje o teškim borbama i žrtvama.

U Pandžširu je nekoliko hiljada boraca regionalnih milicija i ostaci vladinih oružanih snaga pod vodstvom Ahmada Masuda, sina bivšeg komandanta mudžahedina Ahmada Šaha Masuda.

Čini se da su pokušaji pregovaranja o dogovoru propali, a dvije strane jedna drugu krive za neuspjeh.

Legitimitet vlade u očima međunarodnih donatora i ulagača bit će ključan za privredu koje se bori sa sušom i posljedicama devastacije u sukobu u kojem je ubijeno oko 240.000 Afganistanaca.

Humanitarne frupe upozorile su na nadolazeću katastrofu, a privreda, koje se godinama oslanja na milione dolara strane pomoći, blizu je kraha.

Mnogi Afganistanci borili su se da prehrane porodicu usred velike suše, prije nego što su talibani preuzeli vlast, a glad bi sada mogla pogoditi milione ljudi, kažu agencije za pomoć.
  "Od 15. augusta vidjeli smo kako se kriza ubrzava i pojačava, s privrednim kolapsom koji prijeti ovoj zemlji", rekla je za Reuters iz Kabula Mary-Ellen McGroarty, voditeljica Svjetskog programa za hranu u Afganistanu.

Talibani su provodili radikalni oblik šerijata ili islamskog zakona kada su vladali od 1996. do 2001. godine.
  No ovaj put, pokret pokušava svijetu predstaviti umjerenije lice, obećavajući da će štititi ljudska prava i suzdržati se od odmazde nad starim neprijateljima.

Sjedinjene Države, Europska unija i drugi sumnjaju u njihove garancije, te naglašavaju da formalno priznanje nove vlade i privredna pomoć zavise o njihovim postupcima.