Istraga

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) još uvijek želi ustanoviti je li u Kini bilo malih epidemija COVID-19 prije prvih poznatih slučajeva u Wuhanu u decembru 2019., izjavila je virologinja Marion Koopmans, prenosi Hina.

Nizozemska naučnica bila je dio tima pod vodstvom WHO-a koji se ove sedmice vratio iz Wuhana nakon misije u potrazi za porijeklom koronavirusa koji uzrokuje COVID-19.

Misija WHO-a nije pronašla uvjerljive dokaze da je zaraženih bilo prije decembra 2019. godine.

Međutim, širokom analizom kineske statistike oboljelih otkrivena su 92 pacijenta koji su se razboljeli prije poznate epidemije i imali su simptome poput onih koje uzrokuje COVID-19, rekla je u petak Koopmans na online brifingu WHO-a.

Nedavni testovi krvi provedeni među tim pacijentima nisu pokazali virusna antitijela, ali je razlog tomu možda činjenica da je prošlo dugo vremena.

Uzorci iz 2019. koji se čuvaju u kineskim bankama krvi mogli bi dati odgovore, rekla je Koopmans.

"U Kini je u toku rasprava o tome da bi im se moglo pristupiti", dodala je "sada nije vrijeme da bilo koja zemlja ublaži mjere".

Misija koju vodi WHO, a uključuje naučnike iz Kine i 10 drugih zemalja, nije utvrdila koje su životinje najprije prenijele virus na ljude. Kao potencijalni izvori identificirani su šišmiši i ljuskavci.

Godinu dana nakon što se virus počeo širiti u mnogim zemljama broj zaraženih se smanjuje, ali Koopmans upozorava na oprez.

"Sada nije vrijeme da bilo koja zemlja ublaži mjere", kazala je u Ženevi. "Treba nas sve ohrabriti, ali samozadovoljstvo je jednako opasno kao i sam virus", dodala je.

Iako u svijetu broj zaraženih covidom-19 pada četiri sedmice zaredom, ne smije se popustiti, rekao je na brifingu šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Čini se da su manji brojevi povezani sa strogim mjerama javnog zdravstva, rekao je Tedros.

Prema podacima WHO-a, prošle sedmice je bilo 3.1 milion novozaraženih koronavirusom, što je pad u odnosu prema vrhuncu u prvoj sedmici ove godine kad je bilo 5 miliona zaraženih.