Poslednja ponuda Srbiji od EU: Veliko ništa u 8 tačaka

Beogradu je tokom posljednje runde pregovora u Briselu ponuđen papir sa osam uopštenih fraza u kojima se zajednici srpskih opština ne garantuju dodatna izvršna prava nego čak poimence i manji broj nadležnosti nego što to garantuju Ustav i zakoni Kosova.

Beogradski list "Blic" je ekskluzivno iz briselskih izvora dobio papir koji je visoka predstavnica EU Catherine Ashton ponudila premijeru Srbije Ivici Dačiću po sistemu "uzmi ili ostavi". Papir je do te mjere siromašan i površan da se o njegovom sadržaju nema šta pregovarati, opšti je utisak sagovornika “Blica” koji su taj prijedlog videli.

Suštinski je u pitanju na površan način prepričan Ahtisaarijev plan koji je ugrađen u Ustav i zakone Kosova, i Srbima se nudi da odlučuju samo o lokalnom ekonomskom razvoju, obrazovanju i zdravstvu.
 
Inače, Ahtisaarijevim planom se omogućava opštinama da se udružuju međusobno u asocijacije, ali se tim asocijacijama ne garantuje nikakva izvršna vlast i posebnost, kao što se ni ovim papirom to ne omogućava.
 
Papir catherine Ashton "nudi" Srbima da zajednica koju njihove opštine obrazuju dobije stolicu u Konsultativnom savjetu zajednica, što je savetodavno tijelo oformljeno u okviru kancelarije predsjednika Kosova koje nema nikakvu zakonsku težinu, a još manje izvršna ovlašćenja.

"Ideja ovog prijedloga je da se pravni detalji ostave tehničkim, pravnim timovima na razradu, a ponuđeni su samo okvirni politički principi o osnivanju ZSO", rekao je za "Blic" izvor iz Brisela.
 
Dokument od osam tačaka

1. Asocijacija/Zajednica srpskih opština biće uspostavljena od opština sa srpskom većinom na Kosovu i odražavaće njihov identitet.

2. Asocijacija/Zajednica će imati svoj sopstveni statut. Može biti raspuštena jedino odlukom opština koje u njoj učestvuju i u skladu sa procedurama predviđenim statutom.

3. Struktura Asocijacije/Zajednice biće uspostavljena na osnovu modaliteta koje sadrži postojeći statut Asocijacije kosovskih opština.

4. U skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samo­upravi i zako­nima Kosova, dotične opštine mogu odlučiti da li će podjeliti nadležnosti i izvršavati ih kroz Asocijaciju/Zajednicu.

5. Asocijacija/Zajednica će izvršavati strateški opšti pregled u oblastima kao što su ekonomski razvoj, obrazovanje i zdravstvo i ostala lokalna pitanja od opšteg značaja i interesa.

6. Asocijacija/Zajednica izvršavaće ostale dodatne nadležnosti koje u budućnosti mogu biti dodjeljene opštinama od centralnih vlasti.

7. Asocijacija/Zajednica predstavljaće srpsku zajednicu pred centralnim vlastima i u tu svrhu imaće stolicu u Konsultativnom savjetu zajednica.

8. Opštinski izbori organizovaće se u sjevernim opštinama 2013. uz pomoć Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE) u skladu sa kosovskim zakonima i međunarodnim standardima.