Plan rasta

Evropska komisija odobrila je danas reformske agende pet partnera sa Zapadnog Balkana čime se otvara put za isplate iz Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan u vrijednosti od šest milijardi eura.

Kako je navedeno u saopštenju objavljenom na sajtu Evropske komisije, Komisija je danas odobrila reformske agende Albanije, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije nakon pozitivnog mišljenja država članica EU.

"U svojim ambicioznim Reformskim agendama, pet vlada Zapadnog Balkana obavezuje se na društveno-ekonomske i fundamentalne reforme koje će preduzeti kako bi podstakli rast i približavanje EU u okviru Plana rasta u periodu od 2024. do 2027. godine", navodi se u saopštenju.

Ovaj korak je, kako se ističe, bio ključan da se omoguće isplate u okviru Instrumenta EU za reformu i rast od šest milijardi eura, koje će biti izvršene po završetku dogovorenih reformskih koraka.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Layen kazala je da je impresionirana radom evropskih partnera sa Zapadnog Balkana na njihovim reformskim agendama.

"To pokazuje da su posvećeni uspjehu Plana rasta. To je naša mapa puta da približimo ekonomije Zapadnog Balkana našoj. I da damo njihovim kompanijama pristup i sredstva da se takmiče na našem jedinstvenom tržištu. Svi imaju koristi, a to je veliki iskorak ka Evropskoj uniji", kazala je Von der Layen, saopšteno je.

kako se navodi u saopštenju, Reformske agende se fokusiraju na reforme u prioritetnim oblastima vladavine prava i drugih osnova, upravljanja, digitalne i zelene tranzicije, razvoja ljudskog kapitala i poslovnog okruženja.

Osim toga, svaki korisnik je predložio listu indikativnih investicija koje će se finansirati u okviru Fonda, a koje su ključne za otključavanje socio-ekonomskog rasta i koje će biti odobrene u kontekstu Investicionog okvira za Zapadni Balkan.

Komisija je ocjenjivala svaku reformsku agendu na osnovu kriterijuma utvrđenih Uredbom o sredstvima za reformu i rast i zaključila da Reformske agende ispunjavaju ciljeve Instrumenta, uključujući ubrzanje zatvaranja socio-ekonomskog jaza između korisnika i EU i dalje jačanje osnova procesa proširenja.

Isplate će se vršiti dva puta godišnje do 2027. godine, na osnovu zahtjeva koje su podneli partneri sa Zapadnog Balkana i provjere od strane Komisije tri seta uslova - preduslovi za održavanje demokratskih mehanizama, vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava, a poseban preduslov se odnosi na Srbiju i Kosovo koji moraju konstruktivno da se angažuju u normalizaciji odnosa, uključujući primenu svih sporazuma iz dijaloga.

Prije isplate sredstava moraju biti ispunjeni opšti uslovi makrofinansijske stabilnosti i dobrog upravljanja javnim finansijama, dodaje se.

Najvljeno je da će Komisija sada pristupiti potpisivanju ugovora o zajmu i olakšicama sa korisnicima, koji će uključivati obaveze za korisnike da preduzmu odgovarajuće mjere za sprečavanje, otkrivanje i ispravljanje prevara, korupcije, sukoba interesa i nepravilnosti koje utiču na finansijske interese Unije, kako bi izbjegli dvostruko finansiranje i preduzimanje pravnih radnji za povraćaj sredstava koja su zloupotrebljena, prikupljanje adekvatnih podataka o primaocima sredstava u okviru Instrumenta i pravima koja će se dodjeliti Komisiji, Evropskoj kancelariji za borbu protiv prevara (OLAF) i Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) gdje je primjenljivo.

Paralelno, korisnici mogu zatražiti oslobađanje predfinansiranja do 7 odsto njihove ukupne indikativne alokacije predviđene u okviru Linije.

Isplata avansnog finansiranja zavisiće od stupanja na snagu ugovora o kreditu i kredita, kao i uz poštovanje preduslova, koje će Komisija pratiti prije svake isplate.

Komisija je 8. novembra 2023. usvojila Plan rasta za Zapadni Balkan koji ima za cilj da ubrza socio-ekonomsku konvergenciju regiona sa EU i utaba put ka članstvu u EU.

Izvor: Kosovo Online