(Ne)normalizacija odnosa!

Posljednji dijalog predstavnika Kosova i Srbije u Briselu završen je bez rezultata, što je još jedan od pokazatelja da se dijalog našao u zapećku, tvde poznavaoci političkim prilika na Kosovu. Ni u narednom periodu ne treba mnogo očekivati od razgovora koji će se voditi za pregovaračkim stolom uz posredovanje EU, bar dok ne budu završeni predsjednički izbori u SAD-u, mišljenja je izvršni direktor KIPRED-a Lulzim Peci.

"U dijalogu imamo dvije strane koje su apsolutno nezaitnteresovane za bilo kakv kompromis, situacija se  dramatično pogoršala za srpsko stanovništvo, zbog čega izostaje i njihova podrška Briselskom procesu, kazala je direktorka Nove društvene inicijative Jovana Radosavljević, uz ocjenu da je i dalje na snazi "sporna" odluka Centralne banke Kosova o zabrani upotrebe dinara na Kosovu.

"Mislim da i dalje nismo blizu bilo kakvog  konstruktivnog rješenja, posebno oni prijedlozi o kojima se govorilo, koji itekako ne odgovaraju srpskoj strani, ovdje govorimo i održivosti srpskih institucija koje su od vitalnog značaja, ne samo za srpsko stanovništvo, već i druge zajednice na Kosovu jer su oni njima pružaoci usluga od vitalnog značaja, tako da ako bi se njima onemogućio rad, samim tim bi i sama zajednica ostala bez normalnih uslova za život i mislim da je tu suština, za koju treba da se iznađe rješenje i tu opet se vraćamo na ono što je obaveza kosovskih vlasti od 2011. godine, a to je formiranje ZSO, koja bi u suštini adresirala sva ova pitanja, uključujući i pitanje upotrebe dinara, odnosno funkcionisanje institucija u srpskom sistemu, koju pružaoci usluga od vitalnog značaja", mišljenja je Jovana Radosavljević.

Ne može se govoriti o stagnaciji dijaloga, već o njegovom urušavanju, dodaje politikolg Ognjen Gogić.

"Svrha dijaloga je da se kroz njega postižu sporazumi o spornim pitanjima, da se traže sporazumna rješenja i da se onda ona sprovode u praksi. To se već dugo ne dešava, ne znam koliko nijedno pitanje nije riješeno kroz dijalog i onda se postavlja pitanje: Čemu taj dijalog služi. Čak ne možemo da govorimo ni o stagnaciji, osim što se ne postižu nova rješenja, dijalog više ne omogućava ni da se očuva postojeće stanje. Dakle, mi osim što nemamo neke nove sporazume, već i ove koje imamo više ne važe'', smatra Gogić.

Lulzim Peci, izvršni direktor KIPRED-a rezultate u dijalogu dovodi u vezu sa izborima u SAD.

"Ne očekujem rezultate u dijalogu dok ne budu okončani izbori u Americi. Sve do tada mišljenja sam da će dijalog biti tu, ali više u smislu posredovanja u konfliktima, nego rješenja. Mislim da ćemo imati bolju sliku kako će to moći da izgleda tek poslije izbora u Americi", kazao je Peci.

Podsjetimo, specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak izjavio je da su na sastanku glavnih pregovarača, održanom 2. jula, nakon više od sedam sati intenzivnih razgovora, dogovoreni konkretni naredni koraci o nekoliko praktičnih problema što, nažalost, nije dovelo do napretka u primjeni Sporazuma o normalizaciji.