POGOĐENO VIŠE GRADOVA

Nekoliko sati nakon što je zemljotres od 5,6 stepeni po Richteru pogodio šire područje Hercegovine, tlo na ovom području i dalje ne miruje, a stanovnici i lokalni zvaničnici od ranih jutarnjih sati krenuli su u analizu stanja na terenu.

Kada je riječ o Stocu gdje je zabilježeno jače podrhtavanje i gdje je nažalost zabilježena i jedina žrtva sinoćnjeg potresa, zvaničnici ističu kako je na kućama zabilježena manja materijalna šteta, a riječ je uglavnom o oštećenju fasada.

Osim materijalne štete na objektima, u Stocu je uslijed zemljotresa smrtno stradala jedna osoba dok je nekoliko zadobilo lakše tjelesne povrede.

Na području Mostara, pripadnici vatrogasnih službi zabilježili su samo jednu intervenciju i to neposredno nakon zemljotresa kada se srušio dimnjak u Titovoj ulici u ovom gradu.

Osim štete u gradu, treba reći kako su zabilježeni i odroni na M-17 magistralnoj cesti i drugim putnim pravcima vode prema Hercegovini, naročito na putevima prema Stocu i Nevesinju.

Odroni su zabilježeni na putnim pravcima Stolac - Mostar, Stolac -Neum, Stolac - Ljubinje i Stolac - Berkovići.

U Čapljini je također zabilježena materijalna šteta na objektima nakon zemljotresa. Kako je za Klix.ba izjavio šef vatrogasne službe u Čapljini Mate Jurković, vatrogasci su od sinoć imali više od 60 intervencija.

"Sve ekipe su na terenu i sanira se šta se može sanirati. Oštećeno je mnogo kuća i zgrada, padali su dimnjaci. U centru grada, oštećena je osnovna škola", izjavio je Jurković.

Prema informacijama lokalnih zvaničnika, pripadnici Štaba za vanredne situacije obišli su područje Nevesinja gdje nisu uočena oštećenja na stambenim objektima.

"Za sada nema izvještaja o šteti ni iz nevesinjskih sela. Svi putevi u općini su prohodni. Štab će danas prikupiti informacije s cijelog područja općine i nakon toga preduzeti potrebne radnje", potvrdio je za Radio Nevesinje načelnik općine Milenko Avdalović.

Za razliku od Nevesinja, veća materijalna šteta zabilježena je u Ljubinju. Oštećene su kuće, stambeni objekti, a šteta je zabilježena i na zgradi općine.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik izjavio je kako će općini Ljubinje biti upućeno 500.000 KM kao vid hitne pomoći za sanaciju štete uzrokovane zemljotresom.

"Jutros sam razgovarao sa načelnikom općine Ljubinje Stevom Drapićem, koji mi je dao prve informacije o šteti koja je nastala u zemljotresu koji je sinoć pogodio Ljubinje, ali i cijelu Hercegovinu", rekao je Dodik.

Zemljotres su osjetili i stanovnici Trebinja iza kojih je također neprospavana noć. Načelnik Štaba za vanredne situacije Grada Trebinja Stevan Bekan izjavio je za RTRS kako je većina građana cijelu noć provela na nogama, ali je najvažnije da nije bilo povrijeđenih.

"Imali smo veliki broj poziva građana koji su bili uznemireni. Treba ipak biti oprezan, jer je tokom noći bilo i manjih potresa. Kada je u pitanju brana kod Trebinja, ona može izdržati velike elementarne nepogode i nema potrebe za panikom, sve je pod kontrolom", rekao je Bekan.