
U Općoj bolnici "Prim. Dr. Daut Mustafa“ u Prizrenu zvanično je započela implementacija neonatalnog skrininga, programa koji omogućava rano otkrivanje urođenih i metaboličkih bolesti kod novorođenčadi.
Ovaj program se provodi kroz jednostavnu, sigurnu i potpuno bezopasnu proceduru, čime se omogućava pravovremena dijagnostika i liječenje. Cilj je sprječavanje potencijalnih komplikacija i osiguravanje zdravijeg početka života za najmlađe, prenosi PrizrenPress.
Vijest o pokretanju ovog programa potvrdio je izvršni direktor bolnice Osman Hajdari, koji je naglasio važnost ovog koraka u unapređenju zdravstvenih usluga i brige o novim generacijama.
Hajdari je istakao da je riječ o velikom iskoraku za bolnicu, navodeći da svako novorođenče zaslužuje siguran početak života. Prema njegovim riječima, rano otkrivanje specifičnih urođenih poremećaja otvara vrata hitnoj medicinskoj reakciji i adekvatnom tretmanu, što dugoročno štiti zdravlje djece i unosi dodatnu sigurnost za roditelje u prizrenskoj regiji.
Vijest o pokretanju ovog programa potvrdio je izvršni direktor bolnice Osman Hajdari, koji je naglasio važnost ovog koraka u unapređenju zdravstvenih usluga i brige o novim generacijama.
Hajdari je istakao da je riječ o velikom iskoraku za bolnicu, navodeći da svako novorođenče zaslužuje siguran početak života. Prema njegovim riječima, rano otkrivanje specifičnih urođenih poremećaja otvara vrata hitnoj medicinskoj reakciji i adekvatnom tretmanu, što dugoročno štiti zdravlje djece i unosi dodatnu sigurnost za roditelje u prizrenskoj regiji.


