Nakon hapšenja imama

Policija Kosova uhapsila je nedavno desetak imama koji navodno regrutuju džihadiste. Od tada kruže glasine da su neki policajci odbili da učestvuju u hapšenju. Koliko ovi događaji potresaju svakodnevicu na Kosovu?

Više kosovskih medija objavili su ovih dana istu vijest, da je "jedanaest pripadnika specijalne jedinice kosovske policije odbilo da učestvuje u prošlonedjeljnoj akciji kada je uhapšeno 12 kosovskih imama i Fuad Ramiqi". Dodaje se da je slučaj potresao policiju, te da će policajci koji nisu htjeli da izvrše dužnost biti strogo kažnjeni. 
Reagovao je jedino portparol policije Baki Kelani, koji je izjavio da "nije upoznat" sa slučajem. Tek je nakon velikog pritiska javnosti policija izdala zvaničan demanti. No to nije umirilo čaršiju – tim prije što je 90 odsto stanovnika Kosova muslimanske vjeroispovijesti, pa se vjeruje da bi uticaj crkve mogao da bude veliki i u policiji. 
Službenik jedne međunarodne organizacije u Prištini nezvanično je rekao da su "specijalci suspendovani zbog odbijanja da uhapse imame i da će se policija interno baviti ovim pitanjem".
"Ljaga za Kosovo"
Ako su optužbe na račun policije tačne, policajci treba da preispitaju sebe, a MUP da preduzme hitne mjere, kaže Ismail Hasani, sociolog religije. 
"I da žele da ovo pitanje tretiraju olako, naši organi ne mogu to da čine u situaciji kada se cijeli svijet okrenuo i posmatra ne samo Kosovo, nego i ostale krajeve odakle se regrutuju ljudi i šalju u Siriju i druga žarišta“, kaže Hasani za DW. 
On kaže da je odlazak velikog broja kosovskih Albanaca na ratišta Bliskog istoka "velika ljaga za Kosovo“. 
"Na Zapadu očekuju da svi oni koji su bili umiješani u ove događaje što prije budu kažnjeni i da se bez odlaganja nastavi borba protiv svakog ekstremizma, pogotovu islamskog radikalizma koji se, nažalost, dokazao kao svjetski problem“, dodaje ovaj stručnjak.
Ferid Muhić, profesor filozofije i predsjednik Bošnjačke akademije nauke i umjetnosti, kaže da je u principu protivu kaznenih mjera, kao i bilo kakvog ekstremizma. Ipak, on podsjeća da je regrutacija ratnika kažnjiva "za sve, bez obzira na državu u kojoj se ratuje i vjersku pripadnost" te da bi teoretski mogli biti hapšeni i "popovi i katolički svještenici". Muhić pretpostavlja da bi, nakon hapšenja imama, mogao da se "redukuje broj onih koji regrutuju za ratište". Negativno je što se "upada u autonomiju jedne vjerske zajednice" i što su dvojica imama – koji su kasnije pušteni – uhapšeni sa tankim dokaznim materijalom.
Strah među građanima
I građani različito reaguju ovim povodom. Zajednička im je zabrinutost za budućnost svojih familija. 
"Ne volim ove sa bradama i kratkim pantalonama jer su nanijeli neprocjenjivu štetu imidžu Kosova gdje se praktikuje tradicionalni islam. Ali, hapšenje imama je takođe jako loše. Država nije smjela ovako da reaguje. Plašim se negativnih posljedica", kaže Afrim iz okoline Prištine.
Drugačija je priča Sinana Gashija iz Prizrena: "Neki već uhapšeni imami su mi uništili porodicu. Moja ćerka je stalno pokrivena. Izbjegava da govori čak i sa mnom, nigdje ne izlazi i non-stop čita neke vjerske knjige i govori o onom drugom svijetu. Hvala Bogu da su ih napokon stavili u zatvor jer su nas mnogo unazadili.“
Tako međutim ne misle svi: "Hashimu Thaçiju je ovo hapšenje bilo neophodno da skrene pažnju sa svojih političkih problema", uvjeren je Kujtim Begolli iz Peći. 
"Koliko mjeseci ne može da obezbjedi većinu, počeli su da ga izdaju međunarodni predstavnici, a trend je takozvani islamski fundamentalizam. Zato je on jednim metkom ubio dva zeca, ali to ne valja. Odjednom mi od žrtava postadosmo teroristi.“