Institucionalna kriza

Politički analitičar Gezim Kasapolli smatra da strah od različitih političkih tumačenja utječe na komunikaciju među opozicionim partijama, zbog čega, ocjenjuje, i izostaju sastanci među opozicijom, prenosi RTV21.

Kasapolli je rekao da opozicija oklijeva da održava zajedničke sastanke zbog reakcija vlasti koje bi mogle uslijediti.

"Albin Kurti im je utjerao strah u kosti. Opozicija se ne usuđuje ni da se sastane međusobno. Ne smiju da se sastanu, jer se svaki njihov susret koristi da se kaže 'evo, oni su zajedno'“, rekao je Kasapolli za RTV 21.

Institucionalna kriza na Kosovu, konstatuje, traje duže od dvije godine.

"Isti film gledamo već tri puta. Dvije godine gledamo isti scenario, a očekujemo drugačiji rezultat. To je isto kao da uđete u pogrešan voz i očekujete da stignete na pravo odredište“, rekao je Kasapolli.

Upozorio je da bi, ukoliko u naredna dva mjeseca ne budu izabrani predsjednik i formirane nove institucije, moglo doći do koncentracije vlasti.

"Ako za dva mjeseca ne budemo imali ni predsjednika ni funkcionalan parlament, imaćemo jednog vlastodršca poput Kurtija koji kontroliše sve institucije. Čekamo da se vrati iz Grčke, vjerujem da je otišao da napuni baterije. Došli smo u situaciju da prostitutka prodaje moral, a lopov govori o ekonomskom razvoju“, rekao je Kasapolli.