Izbori 2026.

Verbalni sukobi i oštar jezik među političkim partijama rizikuju da dodatno zaoštre političku klimu i skrenu pažnju sa izbornih programa, kaže Vullnet Bugaqku iz Demokratskog instituta Kosova, dodajući da je problem to što ne postoji zakonska osnova za kažnjavanje takvog govora u periodu pre početka izborne kampanja.

„To samo po sebi narušava i ugrožava demokratske principe jednog poštenog i demokratskog izbornog procesa. Zato svaki neprimjeren govor koji se koristi, bilo tokom izborne kampanje, bilo prije kampanje kada smo na pragu izbornog procesa, može dodatno da podigne političke tenzije. To može dovesti do toga da se izborna trka ne vodi na osnovu ideja i programa, već na osnovu linča, etiketiranja i brutalnih napada. Ti napadi mogu biti usmereni prema određenoj političkoj grupi koja predstavlja određeni entitet, u ovom slučaju etnički, ili prema kategoriji kandidata koji predstavljaju određeni pol ili grupu. Za nas su takva ponašanja neprihvatljiva“, rekao je Bugaqku u intervjuu za Ekonomiju onlajn.

Kako kaže, trenutno postoji pravna praznina, jer izborno zakonodavstvo ne predviđa sankcije za govor koji se koristi pre zvaničnog početka kampanje.

„Mislim da ovde postoji pravni problem, jer Zakon o opštim izborima i pravila Centralne izborne komisije ne sankcionišu upotrebu takvog govora prije izborne kampanje. Dakle, političke partije održavaju skupove, sastanke i aktivnosti na terenu, gdje njihovi predstavnici koriste neprimjeren govor, ali pravno ne mogu biti kažnjeni jer još nismo zvanično u izbornoj kampanji. Izborna regulativa naglašava da se kazne protiv političkih subjekata, kandidata i njihovih pristalica mogu izreći samo tokom zvaničnog perioda kampanje. Zbog toga je u ovoj fazi pravno nemoguće podnositi žalbe Izbornom panelu za žalbe i predstavke i kažnjavati kandidate ili njihove pristalice zbog njihovog govora. U budućnosti vjerujem da bi Zakon o izborima trebalo promjeniti“, izjavio je Bugaqku.

Dodao je da bi trebalo sprovesti zakonske izmjene koje bi omogućile kažnjavanje ponašanja i govora i tokom nezvaničnog perioda kampanje.

„Treba jasno regulisati sva ponašanja političkih partija i ograničiti vremenske periode kada se nešto zaista može smatrati izbornom kampanjom. Mora postojati mogućnost da zakon predvidi žalbe i kazne i za nezvanični period, za one koji ranije započinju trku i napade. U etičkom smislu, to je neprihvatljivo. Ne postoji zakon ili pravna norma koja može regulisati svaku izgovorenu reč ljudi kada javno nastupaju, ali to nije ni etično ni ljudski. Upotreba formulacija ili izraza koji sadrže ponižavanje političkih rivala pokazuje nedostatak etike, jer kandidati treba da daju dobar primjer. Oni treba da budu model građanima kako se gradi i sprovodi politička platforma sutra, kada pobede na izborima i budu upravljali državom“, rekao je on.

Bugaqku je izjavio da bi tokom zvanične kampanje partije trebalo da se fokusiraju na konkretne programe i debate o pitanjima od javnog interesa.

„Naravno da fokus treba da budu politički programi. To treba da budu obećanja koja se odnose na ostvarive programe, koji nude inovativne ideje za ekonomski razvoj, obrazovanje, jačanje pravosuđa, ekonomije i međunarodnih odnosa sa saveznicima. Međutim, trenutno smo u periodu kada ne vidimo ozbiljne programe političkih partija. Ne vidimo ni ozbiljne debate koje bi predstavile ideje i koncepte za poboljšanje stanja u Republici Kosovo. Ipak, pošto još nismo zvanično ušli u kampanju, očekujemo da će u narednim danima politički subjekti izaći i predstaviti svoje posebne platforme za određene oblasti“, dodao je Bugaqku.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online