
Politička kriza i uzastopni izbori koštali su Kosovo gubitka hiljada radnih mjesta, dok su političke partije zanemarile interese građana, ocjenio je predsjednik udruženja „Potrošač“ Selatin Kaçaniku, navodeći da je samo zbog troškova izbora i posljedica političkih kriza izgubljeno najmanje 5.000 radnih mjesta.
Kaçaniku smatra da političke partije ne bi prihvatale česte izbore kada bi ih finansirale iz sopstvenog džepa.
„Mislim da, kada bi se izbori plaćali iz džepa političkih partija i političkih kandidata, oni nas ne bi po peti put, ako se ne varam, vodili na izbore. To rade komotno našim novcem. Nas kao građane, potrošače i poreske obveznike, ovi izbori svaki put koštaju po 10 miliona eura. Sa dosadašnjih 50 miliona, ne računajući druge gubitke koje su izazvali, izgubili smo najmanje 5.000 radnih mjesta. A oni koji govore da se zalažu za otvaranje radnih mjesta neka znaju da nam duguju 5.000 radnih mjesta samo za prethodne godine i za ovu godinu“, rekao je.
Dodao je da su političke partije profitirale od rasta cijena.
„Rekao sam da su političke partije, posebno one na vlasti, u svim sazivima imale interes od povećanja cijena, jer su preko rasta cena punile budžet. Drugo, što bi trebalo da bude prvo, jeste to što se kroz ovo jasno vidi psihološki karakter političkih partija na Kosovu. Sve političke partije usvojile su zakon o finansiranju iz potrošačkog budžeta Kosova, bez javne rasprave, bez javnih konsultacija i bez uzimanja u obzir interesa građana, potrošača i poreskih obveznika, koji su glavni generator budžeta. Svaki zakon koji se usvoji bez prolaska kroz te dvije faze je nezakonit“, naveo je.
Kaçaniku je ocjenio da izostanak reakcije na takve postupke ukazuje na ozbiljne probleme unutar političkih partija.
„Ako jedna politička partija, da ne kažem sve, javno pravi takve malverzacije, a ni ja ni bilo koji drugi potrošač godinama ne reagujemo, to znači da unutar njih postoji kriminalni mentalitet. A ako imamo i trunku kriminalnog mentaliteta unutar političke partije, kakvu poštenost možemo očekivati od njih“, istakao je.
Kritikovao je i nedostatak informisanja i zaštite potrošača od strane institucija.
„Ako vlade svih saziva nisu ispunile svoj mandat da nas informišu, edukuju i osveste kako bismo bili njihovi partneri, to znači da je naše pravo na žalbu prevara. To je malverzacija. To nije zakonsko pravo jer nema pravni osnov. I ako oni to ne rade, kako da se žalimo? Većina ne zna gdje, većina ne zna kada, a većina čeka. Šta mogu da očekujem u svojim 75 godina ako treba da čekam deset godina da moja žalba bude rješena? Pravosuđe je toliko opterećeno da je tromo. Nama ne treba ovakvo pravosuđe, ali nam ne treba ni ovakva politika. Ne trebamo ni sami sebi“, rekao je.
Dodao je da građani glasaju bez konkretnih programa za zaštitu potrošača.
„Jer sam prije 28. decembra tražio od sebe i svih drugih građana potrošača da glasaju za onu političku partiju i kandidata koji predstave program za zaštitu potrošača. Nijedan program nije predstavljen, a mi smo ih ipak ponovo birali. Program zaštite potrošača ne poštuju ni MINT ni Ministarstvo poljoprivrede, jer od njih nemamo izvještaje o djelu programa koji im pripada i koji je deo njihovog plana i programa. Dakle, potpuno nas zanemaruju, potpuno nas gaze i iz aviona se vidi da im služimo samo kao rezervni džep za diskriminaciju“, zaključio je Kaçaniku u izjavi za Ekonomiju onlajn.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online
„Mislim da, kada bi se izbori plaćali iz džepa političkih partija i političkih kandidata, oni nas ne bi po peti put, ako se ne varam, vodili na izbore. To rade komotno našim novcem. Nas kao građane, potrošače i poreske obveznike, ovi izbori svaki put koštaju po 10 miliona eura. Sa dosadašnjih 50 miliona, ne računajući druge gubitke koje su izazvali, izgubili smo najmanje 5.000 radnih mjesta. A oni koji govore da se zalažu za otvaranje radnih mjesta neka znaju da nam duguju 5.000 radnih mjesta samo za prethodne godine i za ovu godinu“, rekao je.
Dodao je da su političke partije profitirale od rasta cijena.
„Rekao sam da su političke partije, posebno one na vlasti, u svim sazivima imale interes od povećanja cijena, jer su preko rasta cena punile budžet. Drugo, što bi trebalo da bude prvo, jeste to što se kroz ovo jasno vidi psihološki karakter političkih partija na Kosovu. Sve političke partije usvojile su zakon o finansiranju iz potrošačkog budžeta Kosova, bez javne rasprave, bez javnih konsultacija i bez uzimanja u obzir interesa građana, potrošača i poreskih obveznika, koji su glavni generator budžeta. Svaki zakon koji se usvoji bez prolaska kroz te dvije faze je nezakonit“, naveo je.
Kaçaniku je ocjenio da izostanak reakcije na takve postupke ukazuje na ozbiljne probleme unutar političkih partija.
„Ako jedna politička partija, da ne kažem sve, javno pravi takve malverzacije, a ni ja ni bilo koji drugi potrošač godinama ne reagujemo, to znači da unutar njih postoji kriminalni mentalitet. A ako imamo i trunku kriminalnog mentaliteta unutar političke partije, kakvu poštenost možemo očekivati od njih“, istakao je.
Kritikovao je i nedostatak informisanja i zaštite potrošača od strane institucija.
„Ako vlade svih saziva nisu ispunile svoj mandat da nas informišu, edukuju i osveste kako bismo bili njihovi partneri, to znači da je naše pravo na žalbu prevara. To je malverzacija. To nije zakonsko pravo jer nema pravni osnov. I ako oni to ne rade, kako da se žalimo? Većina ne zna gdje, većina ne zna kada, a većina čeka. Šta mogu da očekujem u svojim 75 godina ako treba da čekam deset godina da moja žalba bude rješena? Pravosuđe je toliko opterećeno da je tromo. Nama ne treba ovakvo pravosuđe, ali nam ne treba ni ovakva politika. Ne trebamo ni sami sebi“, rekao je.
Dodao je da građani glasaju bez konkretnih programa za zaštitu potrošača.
„Jer sam prije 28. decembra tražio od sebe i svih drugih građana potrošača da glasaju za onu političku partiju i kandidata koji predstave program za zaštitu potrošača. Nijedan program nije predstavljen, a mi smo ih ipak ponovo birali. Program zaštite potrošača ne poštuju ni MINT ni Ministarstvo poljoprivrede, jer od njih nemamo izvještaje o djelu programa koji im pripada i koji je deo njihovog plana i programa. Dakle, potpuno nas zanemaruju, potpuno nas gaze i iz aviona se vidi da im služimo samo kao rezervni džep za diskriminaciju“, zaključio je Kaçaniku u izjavi za Ekonomiju onlajn.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online


