
„Ja jok, bogami! Mene ne interesuje uopšte. Ne valjaju ni jedni ni drugi“ – tipičan je odgovor malobrojnih Srba, mahom starijih, od kojih je bilo moguće dobiti stav o predstojećim izborima za Skupštinu Kosova zakazanim za 7. jun.
Za razliku od njih, Albanci su bili znatno otvoreniji i raspoloženiji za razgovor, a odgovori raznovrsniji i često politički jasnije profilisani, a ekipa portala Kosses zabilježila je i trojno-političku raspravu između podržavalaca Samoopredjeljenja, PDK i LDK.
Vanredni parlamentarni izbori biće treći u nešto više od godinu dana, a učešće su najavili Srpska lista, kao i više opozicionih inicijativa i partija Srba sa Kosova. Novoformirana inicijativa „Složno pobeđujemo“, koju čine Srpski narodni pokret i građanske inicijative „Sever za sve“ i „Koreni“, postigla je dogovor o zajedničkom nastupu sa Srpskom demokratijom.
Rasprava na mostu: Thaçi, Kurti i Rugova
Na glavnom mostu u Mitrovici zabilježena je i kraća rasprava među prolaznicima.
„Opet ćemo na četvrte, pa na pete… Naravno da ćemo izaći, ali produžićemo“, kazao je jedan sagovornik, dodajući:
„Može da se nađe rejšenje. Kad dođe Hashim Thaçi iz zatvora, on će da sredi situaciju“.
Na to se uključuje drugi:
„Da nije bilo Albina Kurtija… Mi dolazimo da hodamo ovuda. Ne znam srpski, samo Albin Kurti nek’ ide napred“.
Treći sagovornik vraća fokus na prošlost:
„Ja mislim da je Rugova živ i LDK, nikada ne bi bilo problema. Samo Rugova, Rugova predsjednik“.
„Kurti je i za Albance i za Srbe samo vi Srbi to još ne znate“
Podrška aktuelnom vd premijeru čula se u više navrata:
„Albin Kurti je i za Albance i za Srbe. I Srbi da žive u svom mjestu“.
Na pitanje o pravdi:
„I Srbi da žive isto. Ista prava da imaju. Samo da bude pravda. Bez pravde nema ni za Albance ni za Srbe“.
„Albin je za pravdu i za Albance i za Srbe“, poručuje sagovornik.
U istom tonu:
„Srbi su od krvi i mesa, i Albanci su od krvi i mesa. Što da se svađamo? Zbog čega?“
Rat, politika i suživot
Sagovornici su se osvrnuli i na posljedice rata:
„Znate koliko je ljudi nastradalo u ratu – 10 hiljada, 5 hiljada ubijenih Albanaca. Za šta?! Nije bilo potrebe da se ni Srbi ni Albanci ubijaju, ali loša politika nas je dovela u stanje u kojem smo“.
Na pitanje o odnosu Kurtija prema zajednicama:
„Isto, samo vi Srbi još ne razumete. Mislite da je protiv Srba. Nije – on je za pravdu i za Srbe i za Albance da žive zajedno“.
„Pazite, 100.000 Albanaca živi u Beogradu. Zašto da ne žive? Gdje želiš, tamo živi“.
Srbi: nezainteresovanost i skepsa
Na srpskoj strani, izbori uglavnom „ne interesuju“, jer su, kako kažu, „politika“.
Ipak, ima i drugačijih stavova:
„Nije to politika, već građansko pravo i treba svi da izađemo na izbore. Ja nikada nijedne izbore nisam propustila“.
Na pitanje o čestim izborima:
„To oni sami neka rješavaju između sebe“.
Jedna sagovornica kratko dodaje:
„Do juna ne znam da li ću biti živa“.
„Da vidim građane, a ne seljake“
Među sagovornicima bila je i turistkinja iz Francuske albanskog porijekla:
„Došla sam da vidim moje građane – Srbijance i Albance – i da budu zajedno, a ne da nas politika pokvari“.
Kritikuje političku prošlost:
„Slobodan je bio seljak. Ne volim ni albanske seljake jer su i oni nas pokvarili“.
Dodaje:
„Slobodno je i kod vas i kod nas. Promjenili su predsjednika i hvala Bogu – on je umro. Bog je veliki“, praveći paralelu sa vremenom Slobodaa Miloševića i aktuelnih kosovskih vlasti.
Njen suprug kaže da 40 godina nije bio na Kosovu i da je zaboravio albanski jezik, ali mu je supruga kazala sada „u slobodi“: „Polako, slobodno govori i albanski i srpski“.
Lična iskustva: „Izbori neće ništa promjeniti“
Jedan od sagovornika ukazuje na konkretne probleme:
Požalio se na uzurpaciju zajedničkih podrumskih prostorija od strane novog vlasnika lokala, Albanca, koji tvrdi da je riječ o vlasništvu Trepče sa juga.
„Živim ovdje više od pola vijeka i znam da to nije Trepčino, ali nismo uspjeli da sačuvamo prostorije“.
Zaključuje:
„Izbori neće ništa promjeniti. Kurti radi šta hoće“.
„To je demokratija, bre“
„To je demokratija, bre“, kaže drugi sagovornik, Albanac.
Sagovornik Srbin dodaje:
„O izborima ne mislim ništa najbolje, nemamo favorite. Politiku ne znamo, ali pravila su ono što je Bog zacrtao“.
Atiq: Samoopredjeljenje do 65 odsto
Među prolaznicima na glavnom mostu bio je i bivši gradonačelnik Sjeverne Mitrovice, Erden Atiq.
„Samoopredjeljenje će pobjediti sa oko 55 do 65 posto glasova i nastavićemo ponovo“, rekao je.
Na pitanje o izborima:
„Mislim da će biti bolje“.
Za predsjednika, kaže, nema favorita, ali za premijera: „Naravno – Albin Kurti“.
Vanredni parlamentarni izbori biće treći u nešto više od godinu dana, a učešće su najavili Srpska lista, kao i više opozicionih inicijativa i partija Srba sa Kosova. Novoformirana inicijativa „Složno pobeđujemo“, koju čine Srpski narodni pokret i građanske inicijative „Sever za sve“ i „Koreni“, postigla je dogovor o zajedničkom nastupu sa Srpskom demokratijom.
Rasprava na mostu: Thaçi, Kurti i Rugova
Na glavnom mostu u Mitrovici zabilježena je i kraća rasprava među prolaznicima.
„Opet ćemo na četvrte, pa na pete… Naravno da ćemo izaći, ali produžićemo“, kazao je jedan sagovornik, dodajući:
„Može da se nađe rejšenje. Kad dođe Hashim Thaçi iz zatvora, on će da sredi situaciju“.
Na to se uključuje drugi:
„Da nije bilo Albina Kurtija… Mi dolazimo da hodamo ovuda. Ne znam srpski, samo Albin Kurti nek’ ide napred“.
Treći sagovornik vraća fokus na prošlost:
„Ja mislim da je Rugova živ i LDK, nikada ne bi bilo problema. Samo Rugova, Rugova predsjednik“.
„Kurti je i za Albance i za Srbe samo vi Srbi to još ne znate“
Podrška aktuelnom vd premijeru čula se u više navrata:
„Albin Kurti je i za Albance i za Srbe. I Srbi da žive u svom mjestu“.
Na pitanje o pravdi:
„I Srbi da žive isto. Ista prava da imaju. Samo da bude pravda. Bez pravde nema ni za Albance ni za Srbe“.
„Albin je za pravdu i za Albance i za Srbe“, poručuje sagovornik.
U istom tonu:
„Srbi su od krvi i mesa, i Albanci su od krvi i mesa. Što da se svađamo? Zbog čega?“
Rat, politika i suživot
Sagovornici su se osvrnuli i na posljedice rata:
„Znate koliko je ljudi nastradalo u ratu – 10 hiljada, 5 hiljada ubijenih Albanaca. Za šta?! Nije bilo potrebe da se ni Srbi ni Albanci ubijaju, ali loša politika nas je dovela u stanje u kojem smo“.
Na pitanje o odnosu Kurtija prema zajednicama:
„Isto, samo vi Srbi još ne razumete. Mislite da je protiv Srba. Nije – on je za pravdu i za Srbe i za Albance da žive zajedno“.
„Pazite, 100.000 Albanaca živi u Beogradu. Zašto da ne žive? Gdje želiš, tamo živi“.
Srbi: nezainteresovanost i skepsa
Na srpskoj strani, izbori uglavnom „ne interesuju“, jer su, kako kažu, „politika“.
Ipak, ima i drugačijih stavova:
„Nije to politika, već građansko pravo i treba svi da izađemo na izbore. Ja nikada nijedne izbore nisam propustila“.
Na pitanje o čestim izborima:
„To oni sami neka rješavaju između sebe“.
Jedna sagovornica kratko dodaje:
„Do juna ne znam da li ću biti živa“.
„Da vidim građane, a ne seljake“
Među sagovornicima bila je i turistkinja iz Francuske albanskog porijekla:
„Došla sam da vidim moje građane – Srbijance i Albance – i da budu zajedno, a ne da nas politika pokvari“.
Kritikuje političku prošlost:
„Slobodan je bio seljak. Ne volim ni albanske seljake jer su i oni nas pokvarili“.
Dodaje:
„Slobodno je i kod vas i kod nas. Promjenili su predsjednika i hvala Bogu – on je umro. Bog je veliki“, praveći paralelu sa vremenom Slobodaa Miloševića i aktuelnih kosovskih vlasti.
Njen suprug kaže da 40 godina nije bio na Kosovu i da je zaboravio albanski jezik, ali mu je supruga kazala sada „u slobodi“: „Polako, slobodno govori i albanski i srpski“.
Lična iskustva: „Izbori neće ništa promjeniti“
Jedan od sagovornika ukazuje na konkretne probleme:
Požalio se na uzurpaciju zajedničkih podrumskih prostorija od strane novog vlasnika lokala, Albanca, koji tvrdi da je riječ o vlasništvu Trepče sa juga.
„Živim ovdje više od pola vijeka i znam da to nije Trepčino, ali nismo uspjeli da sačuvamo prostorije“.
Zaključuje:
„Izbori neće ništa promjeniti. Kurti radi šta hoće“.
„To je demokratija, bre“
„To je demokratija, bre“, kaže drugi sagovornik, Albanac.
Sagovornik Srbin dodaje:
„O izborima ne mislim ništa najbolje, nemamo favorite. Politiku ne znamo, ali pravila su ono što je Bog zacrtao“.
Atiq: Samoopredjeljenje do 65 odsto
Među prolaznicima na glavnom mostu bio je i bivši gradonačelnik Sjeverne Mitrovice, Erden Atiq.
„Samoopredjeljenje će pobjediti sa oko 55 do 65 posto glasova i nastavićemo ponovo“, rekao je.
Na pitanje o izborima:
„Mislim da će biti bolje“.
Za predsjednika, kaže, nema favorita, ali za premijera: „Naravno – Albin Kurti“.


