
Učešće premijera u tehničkom mandatu Albina Kurtija koji predstavlja Kosovo na Samitu Evropske političke zajednice u Jerevanu ima izvesnu težinu i može da bude korisno, ali činjenica da vlada, odnosno premijer nema puna ovlašćenja čini druge rezervisanijim i slabi kredibilitet Kosova na međunarodnoj sceni, ocjenjuju analitičari.
Diplomata Albert Prenkaj opisuje učešće Kosova u Jerevanu kao „krnje predstavljanje“, navodeći da vlada bez punog mandata i parlamentarne podrške slabi kredibilitet Kosova na međunarodnoj sceni.
Zato smatra da bi se takvo predstavljanje diplomatskim jezikom moglo doživeti kao nepotpuno, pa čak i zanemarljivo.
„Predstavljanje Kosova u ovom obliku, nazvao bih krnjim, jer nemamo sa punim ovlašćenjima, legalnu i legitimnu vladu. To Kosovu nimalo ne ide u prilog. Videli smo i reakciju američkog State departmenta prije nekoliko dana, koji traži da Kosovo bude ozbiljno u predstavljanju. Iz tog razloga, to se diplomatskim jezikom može nazvati zanemarljivim predstavljanjem. Vlada koja nema parlament iza sebe, zakonodavno telo koje je proizašlo iz izbora, ne može predstavljati državu. Nastavak takvog predstavljanja, jalovog već dvije godine, bacio je Kosovo u senku ili u neprijatnu diplomatsku situaciju na međunarodnoj sceni“, rekao je Prenkaj za Kosova press.
Međutim, bivši diplomata Blerim Canaj kaže da, iako se na ovakvim samitima ne donose obavezujuće odluke, samo učešće ima diplomatsku težinu, te dodaje da je prisustvo Kosova na inkluzivnom evropskom forumu neophodno, imajući u vidu da ga neke države još nisu priznale.
Međutim, napominje da činjenica da Kosovo predstavlja premijer u tehničkom mandatu čini druge rezervisanijim, jer mu nedostaje pun mandat za postizanje i sprovođenje sporazuma.
„Tamo se ne donose nikakve odluke koje će biti obavezujuće, ali je samo prisustvo važno. Trenutno je Kurti aktuelni premijer i apsolutno se ne može reći da nema legitimitet... Da li je dobro što je Kosovo tamo? Da, apsolutno, jer šta god da je, samo prisustvo države Kosovo mnogo pokazuje, jer imamo mnogo država koje nas nisu priznale. Samit se ne organizuje samo za države EU, već za cijelu Evropu i može se desiti da bude bilateralni sastanak, ali i multilateralni... Druge države su rezervisanije jer zapravo imamo vladu, ali u tehničkom mandatu sa kojom se ne mogu sklapati sporazumi. To je loša stvar“, rekao je Canaj za Kosova press.
Izvor: Kosovo Online/Kosova press
Zato smatra da bi se takvo predstavljanje diplomatskim jezikom moglo doživeti kao nepotpuno, pa čak i zanemarljivo.
„Predstavljanje Kosova u ovom obliku, nazvao bih krnjim, jer nemamo sa punim ovlašćenjima, legalnu i legitimnu vladu. To Kosovu nimalo ne ide u prilog. Videli smo i reakciju američkog State departmenta prije nekoliko dana, koji traži da Kosovo bude ozbiljno u predstavljanju. Iz tog razloga, to se diplomatskim jezikom može nazvati zanemarljivim predstavljanjem. Vlada koja nema parlament iza sebe, zakonodavno telo koje je proizašlo iz izbora, ne može predstavljati državu. Nastavak takvog predstavljanja, jalovog već dvije godine, bacio je Kosovo u senku ili u neprijatnu diplomatsku situaciju na međunarodnoj sceni“, rekao je Prenkaj za Kosova press.
Međutim, bivši diplomata Blerim Canaj kaže da, iako se na ovakvim samitima ne donose obavezujuće odluke, samo učešće ima diplomatsku težinu, te dodaje da je prisustvo Kosova na inkluzivnom evropskom forumu neophodno, imajući u vidu da ga neke države još nisu priznale.
Međutim, napominje da činjenica da Kosovo predstavlja premijer u tehničkom mandatu čini druge rezervisanijim, jer mu nedostaje pun mandat za postizanje i sprovođenje sporazuma.
„Tamo se ne donose nikakve odluke koje će biti obavezujuće, ali je samo prisustvo važno. Trenutno je Kurti aktuelni premijer i apsolutno se ne može reći da nema legitimitet... Da li je dobro što je Kosovo tamo? Da, apsolutno, jer šta god da je, samo prisustvo države Kosovo mnogo pokazuje, jer imamo mnogo država koje nas nisu priznale. Samit se ne organizuje samo za države EU, već za cijelu Evropu i može se desiti da bude bilateralni sastanak, ali i multilateralni... Druge države su rezervisanije jer zapravo imamo vladu, ali u tehničkom mandatu sa kojom se ne mogu sklapati sporazumi. To je loša stvar“, rekao je Canaj za Kosova press.
Izvor: Kosovo Online/Kosova press


