
Regulatorna kancelarija za energetiku (RUE) saopštila je da će biti obeštećeni svi potrošači koji su oštećeni zbog problema sa električnim brojilima na Kosovu. Pored potrošača čija su brojila provjerom utvrđena kao neispravna, pravo na žalbu imaju i svi koji sumnjaju da su mogli biti pogođeni ovim nepravilnostima, prenosi Radio Slobodna Evropa.
„Prvo, potrošači žalbe mogu da podnesu Ministarstvu industrije, preduzetništva, trgovine i inovacija, zatim Kosovskoj kompaniji za distribuciju električne energije (KEDS). Ako nisu zadovoljni njihovim odgovorom, žalba se može uputiti RUE“, navode u tom tijelu za RSE.
Na pitanje kolika bi mogla biti vrijednost obeštećenja, iz RUE su naveli da se iznosi razlikuju, ali da su uglavnom mali. Dodaju i da će, zapravo, mali broj potrošača imati pravo na naknadu, jer su neki, bez znanja, imali koristi od nižih tarifa tokom dana.
Pitanje brojila pokrenuto je prije nekoliko sedmica nakon što je poslanik LDK Visar Azemi izašao u javnost sa tvrdnjama da oko 900 brojila na Kosovu, uglavnom u Uroševcu i Prištini, pogrešno očitava utrošenu struju.
Podatke o tome predao je Regulatornoj kancelariji za energetiku, ali i policiji, a svoje ekipe na teren poslao je KEDS.
Reagovalo je i Ministarstvo industrije, preduzetništva, trgovine i inovacija, čije su inspekcije, nakon prijavljenih nepravilnosti, utvrdile da je pojedinim brojilima istekao rok važenja, kao i da je bilo neslaganja u očitavanju datuma i vremena, ali da je utrošena struja bila ispravno očitana.
Zato je Ministarstvo kaznilo KEDS sa 30.000 eura zbog šest brojila sa isteklim rokom važenja. KEDS je negirao nepravilnosti, navodeći da su neslaganja tehničke prirode, a ne manipulacija.
Izvor: Kosovo Online/RSE
Na pitanje kolika bi mogla biti vrijednost obeštećenja, iz RUE su naveli da se iznosi razlikuju, ali da su uglavnom mali. Dodaju i da će, zapravo, mali broj potrošača imati pravo na naknadu, jer su neki, bez znanja, imali koristi od nižih tarifa tokom dana.
Pitanje brojila pokrenuto je prije nekoliko sedmica nakon što je poslanik LDK Visar Azemi izašao u javnost sa tvrdnjama da oko 900 brojila na Kosovu, uglavnom u Uroševcu i Prištini, pogrešno očitava utrošenu struju.
Podatke o tome predao je Regulatornoj kancelariji za energetiku, ali i policiji, a svoje ekipe na teren poslao je KEDS.
Reagovalo je i Ministarstvo industrije, preduzetništva, trgovine i inovacija, čije su inspekcije, nakon prijavljenih nepravilnosti, utvrdile da je pojedinim brojilima istekao rok važenja, kao i da je bilo neslaganja u očitavanju datuma i vremena, ali da je utrošena struja bila ispravno očitana.
Zato je Ministarstvo kaznilo KEDS sa 30.000 eura zbog šest brojila sa isteklim rokom važenja. KEDS je negirao nepravilnosti, navodeći da su neslaganja tehničke prirode, a ne manipulacija.
Izvor: Kosovo Online/RSE

