
Predsjednik Odbora Regulatorne kancelarije za energetiku (RUE) Imer Fejzullahu izjavio je da će važeće tarife ostati na snazi do objavljivanja konačnog izvještaja i završetka procesa javne rasprave, uprkos tome što su KEDS, KESCO i KOSTT podneli zahtjeve za povećanje cijena električne energije za više od 20 odsto.
Fejzullahu je rekao da nema odluke dok se ne objavi konačni izvještaj.
„Čekamo da izvještaji budu objavljeni tokom nedjelje, zatim slijedi dvonedeljna javna rasprava, pa kako možemo sada da iznesemo stav ili nešto slično“, rekao je on.
Fejzullahu je naveo da će nakon objavljivanja izvještaja uslediti dodatnih 14 dana, a nakon eventualnih žalbi ili komentara biće doneta odluka, prenosi Ekonomija onlajn.
„Izvještaj mora u nekom trenutku biti objavljen, ide na javnu konsultaciju, dvije nedjelje su zakonska obaveza. Nakon te dvije nedjelje, ako bude komentara od zainteresovanih strana, onda će se doneti odluka“, rekao je on.
On je ponovio da će tarife ostati iste i nakon 1. aprila, jer se, prema njegovim riječima, proces još uvijek nalazi u fazi razmatranja.
„Za to dolazi izvještaj stručnog osoblja, oni ga procjenjuju. Nakon tog izvještaja potrebni su komentari strana, a odluka će biti doneta kasnije. U ovoj fazi to je još uvijek razmatranje u sektorima, nemamo pristup toj fazi. Dakle, 1. aprila tarife će ostati iste, sve dok se ne donese nova odluka“, dodao je on.
U međuvremenu, KESCO je predložio povećanje od više od 20 odsto za 2026. godinu, pravdajući to rastom operativnih troškova i potrebom da se obezbjedi stabilno snabdjevanje električnom energijom.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia online
„Čekamo da izvještaji budu objavljeni tokom nedjelje, zatim slijedi dvonedeljna javna rasprava, pa kako možemo sada da iznesemo stav ili nešto slično“, rekao je on.
Fejzullahu je naveo da će nakon objavljivanja izvještaja uslediti dodatnih 14 dana, a nakon eventualnih žalbi ili komentara biće doneta odluka, prenosi Ekonomija onlajn.
„Izvještaj mora u nekom trenutku biti objavljen, ide na javnu konsultaciju, dvije nedjelje su zakonska obaveza. Nakon te dvije nedjelje, ako bude komentara od zainteresovanih strana, onda će se doneti odluka“, rekao je on.
On je ponovio da će tarife ostati iste i nakon 1. aprila, jer se, prema njegovim riječima, proces još uvijek nalazi u fazi razmatranja.
„Za to dolazi izvještaj stručnog osoblja, oni ga procjenjuju. Nakon tog izvještaja potrebni su komentari strana, a odluka će biti doneta kasnije. U ovoj fazi to je još uvijek razmatranje u sektorima, nemamo pristup toj fazi. Dakle, 1. aprila tarife će ostati iste, sve dok se ne donese nova odluka“, dodao je on.
U međuvremenu, KESCO je predložio povećanje od više od 20 odsto za 2026. godinu, pravdajući to rastom operativnih troškova i potrebom da se obezbjedi stabilno snabdjevanje električnom energijom.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia online

