
Predsjednik Poslovne alijanse Kosova Agim Shahini izjavio je za Kosovo Online da iako prema podacima Agencije za statistiku stopa nezaposlenosti iznosi 13,9 odsto, da je na Kosovu neaktivne radne snage više od 51 odsto i da je nezaposlenost veliki problem.
Najveći problem, ocijenjuje, je to što su više od 60 odsto žene te koje čekaju neko radno mjesto.
"Vlada Kosova nema strategiju kako da se razviju nova radna mjesta, kako da se razvije ekonomija i kako da idemo napred što se tiče nezaposlenosti. Nezaposlenost je na cijelom Kosovu, isti su procenti“, kaže Shahini.
Prema njegovim riječima, vještačka inteligencija na Kosovu još nije mnogo razvijena, ali pošto VI zamjenjuje dosta ljudi pogotovo u administraciji, on očekuje da će se to sigurno odraziti u vidu smanjenja broja radnih mjesta.
"Profesije koje već nedostaju na Kosovu su zanatlije, koje se dosta traže i van Kosova. Nama skoro 50.000 ljudi svake godine ide u inostranstvo i to su stručni ljudi. Ono što je najteže, je što smo u 2025. imali i biznismene koji su investirali van Kosova, jer su našli bolje uslove zbog toga što je na Kosovu cijena energije najskuplja u regionu“, kaže naš sagovornik.
Nove analize Svjetske banke, takođe ističe, pokazuju da je Kosovo najsiromašnije u cijelom regionu, odnosno da je u Evropi prvo po siromaštvu poslije Ukrajine.
"Kada nema nezaposlenosti i razvoja, ima siromaštva građana i siromašne ekonomije. Mi zavisimo od uvoza, koji je prošle godine iznosio više od 7 milijardi eura“, navodi.
Gledajući naš region, kaže da Kosovo prema procentima ima najveću nezaposlenost.
"BDP na Kosovu je najmanji, a imamo i najniži rast. Naše statistike pokazuju da imamo rast više od tri i po odsto ali tri i po odsto na osnovicu koju imamo, to je najmanje što možemo da imamo“, ukazuje Shahini.
"Vlada Kosova nema strategiju kako da se razviju nova radna mjesta, kako da se razvije ekonomija i kako da idemo napred što se tiče nezaposlenosti. Nezaposlenost je na cijelom Kosovu, isti su procenti“, kaže Shahini.
Prema njegovim riječima, vještačka inteligencija na Kosovu još nije mnogo razvijena, ali pošto VI zamjenjuje dosta ljudi pogotovo u administraciji, on očekuje da će se to sigurno odraziti u vidu smanjenja broja radnih mjesta.
"Profesije koje već nedostaju na Kosovu su zanatlije, koje se dosta traže i van Kosova. Nama skoro 50.000 ljudi svake godine ide u inostranstvo i to su stručni ljudi. Ono što je najteže, je što smo u 2025. imali i biznismene koji su investirali van Kosova, jer su našli bolje uslove zbog toga što je na Kosovu cijena energije najskuplja u regionu“, kaže naš sagovornik.
Nove analize Svjetske banke, takođe ističe, pokazuju da je Kosovo najsiromašnije u cijelom regionu, odnosno da je u Evropi prvo po siromaštvu poslije Ukrajine.
"Kada nema nezaposlenosti i razvoja, ima siromaštva građana i siromašne ekonomije. Mi zavisimo od uvoza, koji je prošle godine iznosio više od 7 milijardi eura“, navodi.
Gledajući naš region, kaže da Kosovo prema procentima ima najveću nezaposlenost.
"BDP na Kosovu je najmanji, a imamo i najniži rast. Naše statistike pokazuju da imamo rast više od tri i po odsto ali tri i po odsto na osnovicu koju imamo, to je najmanje što možemo da imamo“, ukazuje Shahini.


