
Bivši poslanik Samoopredjeljenja Fatmir Humoli izjavio je nakon privođenja 109 osoba osumnjičenih za manipulaciju glasovima, da poništavanje izbora nije neophodno, ali da sistem glasanje treba da bude preispitan, prenosi Ekonomija onlajn.
Humolli ističe da se Kosovo suočava sa institucionalnom krizom, te da povratak na izbore neće doneti promjene.
„Nije potrebno poništiti izbore jer je Kosovo u institucionalnoj krizi koju ne vredi produbljivati. Čak i ako političke stranke ponovo izađu na izbore, to je i dalje ista struktura“, rekao je on.
Humolli kaže da je Samoopredjeljenje napravilo grešku jednom odlukom na ovim izborima.
„Greška je što je Samoopredjeljenje odredilo da 10 osoba učestvuje u procesu glasanja, a te osobe su povećale broj uključenih kako bi mogle da kontrolišu političke grupe i eventualno manipulišu poslanicima“, rekao je Humolli za Front onlajn, prenosi Ekonomia online.
On je podvukao da sistem glasanja treba da bude preispitan.
„Da je proces glasanja sličan onom na lokalnim izborima, vrijednost poslanika u Skupštini bila bi veća, a odgovornost poslanika bila bi prema biračima, a ne prema partijskom vrhu. Ovako, proces glasanja djeluje kao pokušaj da se zaštite sopstveni poslanici u različitim lokalitetima, u suprotnosti sa političkom voljom koju su postavili građani. Problem nije samo u radu biračkih komisija, već u samom sistemu glasanja. Potrebno je preispitati izborni sistem, slično kao u Albaniji, gdje se primjenjuju izborni okruzi, kako bi se povećala transparentnost i odgovornost poslanika prema građanima“, izjavio je Humolli.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online
„Nije potrebno poništiti izbore jer je Kosovo u institucionalnoj krizi koju ne vredi produbljivati. Čak i ako političke stranke ponovo izađu na izbore, to je i dalje ista struktura“, rekao je on.
Humolli kaže da je Samoopredjeljenje napravilo grešku jednom odlukom na ovim izborima.
„Greška je što je Samoopredjeljenje odredilo da 10 osoba učestvuje u procesu glasanja, a te osobe su povećale broj uključenih kako bi mogle da kontrolišu političke grupe i eventualno manipulišu poslanicima“, rekao je Humolli za Front onlajn, prenosi Ekonomia online.
On je podvukao da sistem glasanja treba da bude preispitan.
„Da je proces glasanja sličan onom na lokalnim izborima, vrijednost poslanika u Skupštini bila bi veća, a odgovornost poslanika bila bi prema biračima, a ne prema partijskom vrhu. Ovako, proces glasanja djeluje kao pokušaj da se zaštite sopstveni poslanici u različitim lokalitetima, u suprotnosti sa političkom voljom koju su postavili građani. Problem nije samo u radu biračkih komisija, već u samom sistemu glasanja. Potrebno je preispitati izborni sistem, slično kao u Albaniji, gdje se primjenjuju izborni okruzi, kako bi se povećala transparentnost i odgovornost poslanika prema građanima“, izjavio je Humolli.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online


