Saopštenje

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu potvrdio je prihvatanje tužbe koju je pokrenuo bivšu vođa OVK Pjetr Shala protiv Austrije i još 26 država članica Evropske unije.

Prema zvaničnom saopštenju Evropskog suda za ljudska prava, tužba je registrovana 14. novembra 2025, dok je Sud prihvatio i dodatnu korespondenciju od 11. decembra iste godine, prenosi Gazeta blic. 

U pismu se navodi da će Sud razmatrati slučaj što je prije moguće, na osnovu dostavljenih informacija i dokumenata. Procedura će se uglavnom odvijati u pisanom obliku, a fizičko prisustvo strana biće zatraženo samo ukoliko Sud to ocjeni potrebnim.

Sud upozorava da neodazivanje na eventualne zahtjeve za dodatne informacije može dovesti do uklanjanja slučaja sa liste predmeta na razmatranju.

Shalu je Specijalni sud u Hagu osudio prvo na 18 godina zatvora za ratne zločine proizvoljnog lišenja slobode, mučenja i ubistva, a potom mu je Apelaciono vijeće kaznu smanjilo na 13 godina. On je za medije tvrdio da je tokom suđenja bilo brojnih kršenja, falsifikovanih dokaza i neistina.

Izvor: Kosovo Online/Gazetablic