Dokumenta!

Samo nekoliko dana nakon što je Vlada Kosova organizovala svečano otvaranje mosta na Ibru koji povezuje Južnu i Sjevernu Mitrovicu, zvanična dokumenta pokazuju da projekat nije bio u potpunosti završen. Suprotno porukama koje su upućene javnosti tokom ceremonije, Ministarstvo infrastrukture već je objavilo novo obavještenje o dodjeli ugovora, koje se direktno odnosi na isti projekat, piše Demokracia.

Prema obavještenju koje je Ministarstvo infrastrukture objavilo juče, riječ je o dodatnim radovima na projektu „Izgradnja nadvožnjaka (mostova) za pešake i vozila u Mitrovici“. Ugovor je dodjeljen istom ekonomskom operateru, kompaniji „Eurokos holding Sh.P.K.“, u vrijednosti od 297.081,03 eura, prenosi Demokracia.

Pribavljena dokumenta pokazuju da su ovi dodatni radovi odobreni nakon zvaničnog otvaranja mostova, što otvara ozbiljne sumnje u to kako je projekat koji je javno predstavljen kao završen naknadno zahtjevao dodatna budžetska sredstva. To dodatno pojačava sumnje da je otvaranje mostova imalo predizborni karakter, neposredno uoči izbora, navodi Demokracia.

Dodatni radovi odnose se na građevinske elemente koji su, prema standardima projektovanja i uobičajenoj praksi javnih nabavki, morali biti predviđeni već u početnom projektu. To dodatno učvršćuje sumnje da je u fazi projektovanja došlo do propusta, koji se sada ispravljaju tek nakon što je projekat predstavljen kao završen uspjeh vlade, navodi se u tekstu.

Portal podsjeća da je projektovanje jednog od mostova realizovala kompanija „Infratek“, povezana sa Halilom Jahajom, u javnosti poznatim kao „ujak Samoopredjeljenja“, što dodatno pojačava sumnje u način na koji je projekat vođen - od faze projektovanja do realizacije na terenu, prenosi Demokracia.

Iako su mostovi javno proglašeni završenim i svečano otvoreni kao realizovan projekat Vlade Kosova, dokumentacija pokazuje drugačiju sliku. Samo nekoliko dana nakon ceremonije, Ministarstvo infrastrukture raspisuje novi ugovor za dodatne radove, što potvrđuje da projekat u trenutku otvaranja nije bio u potpunosti završen.

Ovaj nesklad između zvanične propagande i administrativne dokumentacije otvara ozbiljna pitanja o načinu upravljanja javnim projektima, koji se obilježavaju ishitrenim otvaranjima, nedovršenim radovima i dodatnim troškovima.

Na to da je most otvoren iako radovi još nisu završeni ukazivao je i gradonačelnik Sjeverne Mitrovice Milan Radojević. On je apelovao na građane da budu pažljivi ukoliko koriste novootvoreni most, jer bezbjednosnih garancija za njegovo korišćenje nema.

Most koji je otvoren, drugi je preko Ibra koji je izgrađen i otvoren ove godine. Prvi most pušten je u saobraćaj krajem avgusta.

Izgradnja dva mosta izazvala je negodovanje srpskog naroda, pa je Srpska lista pokrenula prikupljanje potpisa protiv te izgradnje. Usledile su i reakcije međunarodne zajednice, budući da je da odluka doneta bez konsultacija sa srpskom zajednicom. Da bi novi mostovi mogli negativno da utiču na tok reke, pa čak i da povećaju rizik od poplava upozoravali su stručnjaci.

Ipak, gradnja se nastavila, pa Sjevernu i Južnu Mitrovicu danas povezuje još jedan pješački most.

Izvor: Kosovo online/Demokracia