Nepoštovanje odluka

Predsjednik Privredne komore Kosova Lulzim Rafuna izjavio je da je ta institucija podnela krivičnu prijavu protiv Regulatorne kancelarije za energetiku (RUE) jer ne poštuje odluku Vrhovnog suda o poništavanju odluke o otvorenom energetskom tržištu, preneo je RTV21.

Rafuna je rekao da je Privredna komora dala rok od pet dana Upravnom odboru Regulatorne kancelarije da reaguje, ali da nisu preduzeti nikakvi koraci.

„Ovo nije urađeno po našoj želji, ali smo to videli kao sljedeći korak da skrenemo njihovu pažnju na to da nepoštovanje sudskih odluka predstavlja krivično djelo. Dali smo im pet dana da razmisle, ali zbog nečinjenja, bilo svijesnog ili nesvjesnog, bili smo primorani da podnesemo krivičnu prijavu. Mi se ovdje nećemo zaustaviti – trenutno smo u drugoj fazi, sa našim pravnicima koji nam pomažu, ali nećemo odustati jer je to naše zakonsko parvo“, istakao je Rafuna.

On je za RTV21 naglasio da je odluka RUE oštetila privredu, a da oni za to nisu krivi.

„Privreda je oštećena, svijesno ili nesvjesno od strane Regulatorne kancelarije, ali mi nismo krivi što nije bilo adekvatne pripreme za konkurenciju na otvorenom tržištu, niti što zakonodavna infrastruktura nije pripremljena za izlazak na slobodno tržište, i nismo krivi što je vlada uticala na RUE da donese ovako agresivnu odluku koja nasilno izbacuje privrednike na slobodno tržište... Privrednici su se ove godine suočili sa mnogim izazovima, a električna energija ih je primorala da razmišljaju da li da ostanu na Kosovu ili ne“ rekao je Rafuna.

Takođe, istakao je da RUE, pored činjenja krivičnog djela, svojim postupcima ugrožava i budžet Kosova.

„Smatram da je RUE ušla u proces koji je toliko zakomplikovao i otežao situaciju da ne znam kako će iz toga izaći. Nadamo se novom Upravnom odboru“, zaključio je Rafuna.

Izvor: Kosovo Online/RTV21