
Poslanik Demokratskog saveza Kosova (LDK) Alban Zogaj upozorio je da Pokret Samoopredjeljenje do sada nije pokazao nijedan konkretan korak ka formiranju nove vlade, čime se, prema njegovim riječima, povećava mogućnost da se zemlja suoči sa vanrednim izborima, prenosi Ekonomija Onlajn.
On je istakao da je komunikacija između političkih stranaka blokirana i da se ne vidi nikakav znak da bi moglo doći do postizanja političkog dogovora u posljednjim danima prije isteka roka za formiranje vlade.
„Tačno je da ulazimo u završnu, kritičnu fazu formiranja vlade i da do sada nismo videli nijedan ozbiljan korak od strane Samoopredjeljenja u formiranju institucija i postizanju političkog dogovora o formiranju nove vlade. Ulazimo u nedjelju, koja je posljednji dan, sa velikom neizvesnošću oko formiranja vlade. Do sada nema nikakvog političkog dogovora, barem koliko smo mi obavješteni, niti se vidi na horizontu da će u naredna dva dana doći do bilo kakvog političkog dogovora“, rekao je Zogaj.
Zogaj je dodao da LDK neće imati nikakav kontakt sa Pokretom Samoopredjeljenje.
„Sa LDK-om, sa nama, nema nikakve komunikacije. Odbili smo svaki kontakt sa Samoopredjeljenjem, zato ni u narednim danima neće biti ni razgovora ni političkog dogovora – to smo jasno stavili do znanja“, naglasio je on.
On je kritikovao i nesposobnost Samoopredjeljenja, kao i angažovanje premijera u tehničkom mandatu i lidera pokreta, Albina Kurtija, u procesu formiranja vlade.
„U pitanju je potpuna njihova nesposobnost da formiraju vladu, a zatim i potpuna neodgovornost, jer do sada nismo videli nijedan ozbiljan pokušaj da se vlada formira. Dok je premijer u tehničkom mandatu i poslanik Albin Kurti trebalo da komunicira sa političkim strankama, on je nalazio vrijeme da putuje van zemlje i obavlja posjete inostranstvu. To najbolje pokazuje njegov odnos prema cijeloj situaciji. Očekuje se da ćemo u nedjelju imati situaciju u kojoj ne postoji politička većina za formiranje nove vlade Kosova. Zapravo, bilo bi iznenađenje ako sutra vidimo i najmanju većinu, jer do sada nema nikakvih signala“, rekao je Zogaj.
Na pitanje da li bi LDK mogla preuzeti inicijativu za formiranje vlade ukoliko Samoopredjeljenje ne uspije, Zogaj je ocjenio da je izgubljeno previše vremena i da su novi izbori najrealnija opcija.
„Iskreno rečeno, mogućnosti za formiranje bilo kakve vlade od strane drugih političkih partija u Skupštini Kosova su veoma male. Izgubili smo čitavu godinu – oko osam mjeseci institucije se ne formiraju. Zato je naš stav da, nakon neuspjeha svake partije da formira vladu, treba ići na nove, centralne izbore“, poručio je Zogaj.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online
„Tačno je da ulazimo u završnu, kritičnu fazu formiranja vlade i da do sada nismo videli nijedan ozbiljan korak od strane Samoopredjeljenja u formiranju institucija i postizanju političkog dogovora o formiranju nove vlade. Ulazimo u nedjelju, koja je posljednji dan, sa velikom neizvesnošću oko formiranja vlade. Do sada nema nikakvog političkog dogovora, barem koliko smo mi obavješteni, niti se vidi na horizontu da će u naredna dva dana doći do bilo kakvog političkog dogovora“, rekao je Zogaj.
Zogaj je dodao da LDK neće imati nikakav kontakt sa Pokretom Samoopredjeljenje.
„Sa LDK-om, sa nama, nema nikakve komunikacije. Odbili smo svaki kontakt sa Samoopredjeljenjem, zato ni u narednim danima neće biti ni razgovora ni političkog dogovora – to smo jasno stavili do znanja“, naglasio je on.
On je kritikovao i nesposobnost Samoopredjeljenja, kao i angažovanje premijera u tehničkom mandatu i lidera pokreta, Albina Kurtija, u procesu formiranja vlade.
„U pitanju je potpuna njihova nesposobnost da formiraju vladu, a zatim i potpuna neodgovornost, jer do sada nismo videli nijedan ozbiljan pokušaj da se vlada formira. Dok je premijer u tehničkom mandatu i poslanik Albin Kurti trebalo da komunicira sa političkim strankama, on je nalazio vrijeme da putuje van zemlje i obavlja posjete inostranstvu. To najbolje pokazuje njegov odnos prema cijeloj situaciji. Očekuje se da ćemo u nedjelju imati situaciju u kojoj ne postoji politička većina za formiranje nove vlade Kosova. Zapravo, bilo bi iznenađenje ako sutra vidimo i najmanju većinu, jer do sada nema nikakvih signala“, rekao je Zogaj.
Na pitanje da li bi LDK mogla preuzeti inicijativu za formiranje vlade ukoliko Samoopredjeljenje ne uspije, Zogaj je ocjenio da je izgubljeno previše vremena i da su novi izbori najrealnija opcija.
„Iskreno rečeno, mogućnosti za formiranje bilo kakve vlade od strane drugih političkih partija u Skupštini Kosova su veoma male. Izgubili smo čitavu godinu – oko osam mjeseci institucije se ne formiraju. Zato je naš stav da, nakon neuspjeha svake partije da formira vladu, treba ići na nove, centralne izbore“, poručio je Zogaj.
Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online


