Samit u Londonu

Kosovo će na Samitu Berlinskog procesa u Londonu predstavljati premijer u tehničkom mandatu Albin Kurti, potvrdio je za Kosova press njegov savjetnik Jeton Zylfaj. On je naveo da će Kurti na Samitu pokrenuti pitanje Sporazuma o slobodnom kretanju samo uz ličnu kartu, koji BiH ne primjenjuje, kao i to što, kako je rekao, Srbija ne sprovodi Sporazum o visokom obrazovanju.

„Premijer će otputovati u London da učestvuje na Samitu Berlinskog procesa. Teme razgovora su bezbjednost, razvoj i migracije…“, rekao je Zylfaj.

On je dodao da je Ujedinjeno Kraljevstvo stavilo akcenat na migracije, u smislu borbe protiv kriminala, korupcije i organizovanog kriminala.

„Biće tu riječi i o određenim postignućima u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, dok će u ekonomskom dijelu biti nekoliko deklaracija i potvrda o jačanju regionalnog zajedničkog tržišta, njegovom produbljivanju u smislu odluka Cefte u oblasti energetike, gdje će se razmatrati i mogućnost izdavanja takozvanih ‘zelenih obveznica’ poznatih za kapitalne projekte u energetskom sektoru. Biće i aktivnosti usmjerenih na privlačenje investicija u oblasti ekonomije, direktno, i biće održan jedan događaj tokom samita koji organizuje britanska agencija. Ali generalno, na ovom samitu neće biti novih sporazuma, kao što je to bio slučaj u prethodne tri godine“, rekao je Zylfaj.

On je najavio da će Kurti na sastanku pokrenuti pitanje nesprovođenja Sporazuma o slobodnom kretanju samo uz ličnu kartu, koji, kako kaže, BiH još ne primjenjuje.

Prema njegovim riječima, Kurti će spomenuti i to da Srbija ne sprovodi Sporazum o visokom obrazovanju.

„Nepridržavanje sporazuma o slobodnom kretanju uz ličnu kartu u BiH svakako će biti pomenuto i na Samitu kao primjer nesprovođenja već potpisanih sporazuma, kao i sporazuma o institucijama visokog obrazovanja i priznavanju profesija. Svi ovi sporazumi su usko povezani sa mobilnošću građana na Zapadnom Balkanu. To se direktno odnosi ne samo na studente, već i na radnike. Na samitu pokušavamo da postignemo i zajedničku deklaraciju o prenosivosti socijalnog osiguranja, u smislu da radnici koji se sele mogu sa sobom da prenesu zdravstveno i radno osiguranje. Ali da bismo do toga došli, potrebno je najprije da se sprovede sporazum o slobodnom kretanju, o obrazovanju, priznavanju visokoškolskih diploma i profesija“, rekao je Zylfaj.

Govoreći o posjeti predsjednice Evropske komisije Ursule von der Layen Kosovu, preneo je da je od nje zatražen veći angažman kako bi se Kosovu dodjelio status zemlje kandidata za članstvo u EU.

„Kosovo je jedina od svih zemalja sa potencijalom kandidata koja još nije dobila status kandidata, i to je početak procesa. Zato je naglasak bio na tome da treba biti više angažmana od strane institucija EU i predsjednice Von der Layen, koja ima veliki uticaj, kako bi se ubedile države članice, jer su obaveze podjeljene. Kosovo treba da ispuni svoje domaće zadatke u smislu reformi, dok, kada dođe vrijeme za odlučivanje, EU mora da donese svoje odluke“, rekao je Zylfaj.

Podsjeća da je Kosovo trenutno u „fazi upitnika“.

„Predata su tri dokumenta za jedan strateški dijalog koji je sama EU pokrenula sa Zapadnim Balkanom. Mi smo odredili tri oblasti: sektor informacionih tehnologija, poljoprivrede i odbrane. To su tri oblasti u kojima vidimo komparativne prednosti u odnosu na region, u smislu da želimo mnogo više da investiramo, naročito jer imamo mladu i talentovanu populaciju kao važnu snagu ekonomskog razvoja“, kazao je Zylfaj.

Govoreći o ukidanju kaznenih mjera protiv Kosova, izrazio je uvjerenje da EU treba da ih ukine u potpunosti.

„Lakoća kojom su uvedene nije praćena lakoćom u odlučivanju da se ukinu. U međuvremenu, uslovi, odnosno kriterijumi koji su bili razlog za uvođenje mjera, riješeni su još davno. Nije bilo dileme u vezi sa izborom gradonačelnika i održavanjem izbora - kao što je tada bilo sa četiri gradonačelnika na sjeveru koji su izabrani sa malim brojem glasova zbog bojkota srpske zajednice. Isto se dešava i sada - ne možeš postati gradonačelnik drugačije nego na izborima. Svako ko je sumnjao, mislim da je sumnjao bez osnova. Mjere su sjenka te neosnovane sumnje i rezultat žurbe EU da ih uvede, a sada imaju problem sa internim odlučivanjem o njihovom ukidanju. Ali mislim da kao institucije i društvo treba da ponovimo zahtjev i izvršimo pritisak na Evropsku uniju da ispuni svoje obaveze,“ zaključio je Zylfaj.

Izvor: Kosovo Online/Kosova press