
Politikolog Melazim Koci izjavio je da Srbija ima prednost u odnosima sa Sjedinjenim Državama u poređenju sa Kosovom, što se, kaže, i može videti i po sastancima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednice Kosova Vjose Osmani sa državnim sekretarom SAD Markom Rubiom tokom njihovog boravka u Njujorku, prenosi Koha.
Koci je rekao da sastanak Vjose Osmani sa Rubiom nije bio na istom nivou kao njegov sastanak sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
„Ovo je drugi put da se to dešava. Prije mjesec ili mjesec i po dana, tokom boravka Osmani u Vašingtonu, tamo je bio i ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić. Njega je Rubio primio, ali Osmani nije. Mislim da postoji disproporcija zbog trenutno nenormalnih odnosa između Sjedinjenih Država i Kosova. Apsurdno je da Kosovo obustavi početak strateškog dijaloga dok ga Srbija pokreće. Trebalo bi da bude obrnuto. Srbija je u prednosti kada su u pitanju odnosi sa SAD“, rekao je Koci.
Prema njegovim riječima, u trenutnoj situaciji nije važan stav Kosova, već stav SAD, piše Koha.
„Nije važno šta kaže Kurti, važno je šta kažu Sjedinjene Države, za odnose Kosova i Amerike, važan je stav SAD, a ne naš, mi nismo supersila. Pokušaji da se ovi stavovi amortizuju nisu u službi Kosova, Kosovo mora realno da proceni stvari kako bi ih poboljšalo. Kosovo može da opstane i bez Evropske unije, bez svojih susjeda i bez svih, ali ne može da opstane bez podrške SAD. SAD nemaju nikakve zahtjeve prema Kosovu“, naglasio je.
Govoreći o institucionalnoj krizi, Koci je ocjenio da je raspoloženje svih političkih partija da se izađe na opšte izbore.
„Od početka krize, blokade, ne samo da nemaju broj, već nije bilo ni volje ni entuzijazma od marta da se formira vlada. I dalje mislim da nema spremnosti. Niko ne želi vruć krompir u ovom trenutku, znajući da će za četiri, pet mjeseci biti izbori. Plašim se da ćemo ostati u ovoj situaciji do početka sljedeće godine“, rekao je Koci.
Izvor: Kosovo Online/Koha ditore
„Ovo je drugi put da se to dešava. Prije mjesec ili mjesec i po dana, tokom boravka Osmani u Vašingtonu, tamo je bio i ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić. Njega je Rubio primio, ali Osmani nije. Mislim da postoji disproporcija zbog trenutno nenormalnih odnosa između Sjedinjenih Država i Kosova. Apsurdno je da Kosovo obustavi početak strateškog dijaloga dok ga Srbija pokreće. Trebalo bi da bude obrnuto. Srbija je u prednosti kada su u pitanju odnosi sa SAD“, rekao je Koci.
Prema njegovim riječima, u trenutnoj situaciji nije važan stav Kosova, već stav SAD, piše Koha.
„Nije važno šta kaže Kurti, važno je šta kažu Sjedinjene Države, za odnose Kosova i Amerike, važan je stav SAD, a ne naš, mi nismo supersila. Pokušaji da se ovi stavovi amortizuju nisu u službi Kosova, Kosovo mora realno da proceni stvari kako bi ih poboljšalo. Kosovo može da opstane i bez Evropske unije, bez svojih susjeda i bez svih, ali ne može da opstane bez podrške SAD. SAD nemaju nikakve zahtjeve prema Kosovu“, naglasio je.
Govoreći o institucionalnoj krizi, Koci je ocjenio da je raspoloženje svih političkih partija da se izađe na opšte izbore.
„Od početka krize, blokade, ne samo da nemaju broj, već nije bilo ni volje ni entuzijazma od marta da se formira vlada. I dalje mislim da nema spremnosti. Niko ne želi vruć krompir u ovom trenutku, znajući da će za četiri, pet mjeseci biti izbori. Plašim se da ćemo ostati u ovoj situaciji do početka sljedeće godine“, rekao je Koci.
Izvor: Kosovo Online/Koha ditore


