Pravi greške

Bivši predsjednik Ustavnog suda Enver Hasani kritikovao je predsjedavajućeg konstitutivne sjednice Avnija Deharija navodeći da je njegovo ponašanje suprotno Ustavu i Poslovniku Skupštine, prenosi Gazeta blic.

„Način na koji se sjednica vodi je potpuno neustavan i nezakonit jer gospodin Dehari zna da ima protokol koji mora da sprovede, a koji su 8. aprila utvrdile političke snage sa starim predsjednikom kako je određeno Poslovnikom Skupštine, Ustavom i presudom Ustavnog suda iz 2014. godine koju sam ja potpisao. On je uzurpirao mikrofon i predlaže proceduralne prijedloge za promjenu načina glasanja. Nikakav prijedlog, nikakva diskusija ne može se održati na konstitutivnoj sjednici“, rekao je Hasani u intervjuu za Euro news Albania.

On je odbacio argument poslanika Deharija i zvaničnika Samoopredjeljenja koji tvrde da presuda Ustavnog suda iz 2014. godine govori o načinu glasanja za predsjednika Skupštine.

„Način na koji se gospodin Dehari ponaša je apsolutna uzurpacija položaja predsjednika Skupštine, jer on zapravo igra ulogu predsjednika Skupštine. Ne može se voditi rasprava, ne mogu se podnositi proceduralni prijedlozi. Prije svega, presuda Ustavnog suda govori o metodama glasanja. Ne govori o tajnom glasanju na poseban način i ne govori o tome da se predsjednik Skupštine bira na tajni način kako on to tumači“, izjavio je Hasani.

Hasani navodi da se u presudi Ustavnog suda iz 2014. godine, nigdje ne navodi da predsjednik parlamenta mora biti izabran tajnim glasanjem.

„Kada je riječ o načinu glasanja u skupštini, Ustavni sud je pokazao kakvi su načini glasanja prema propisima tada i danas. Dakle, nije naveo da izbor predsjednika treba da se vrši tajnim glasanjem, jer nije mogao tako da kaže, jer je tako nešto određeno Ustavom, zakonom i Poslovnikom Skupštine. Ustav Kosova ne navodi tako nešto o izboru predsjednika. Mogao je da navodi, kao što kažu neki evropski ustavi da se to vrši tajnim glasanjem, ali ne navodi“, rekao je Hasani.

Odluka o tome mogla je biti donesena 8. aprila, ističe on, kada je utvrđen dnevni red konstitutivne sjednice. Prema njegovim riječima, Dehari pravi i druge greške.

„Prema pravilu, za svaku sjednicu treba doneti odluke u kojima se navodi kako su poslanici glasali, odnosno odluka o odbacivanju dnevnog reda ili tačke koju je on predložio. To jest, to je potpuno katodno i sišlo je sa kolosjeka konstitutivne sjednice“, rekao je on.

Hasani je takođe negirao argument onih koji pominju slučaj Njemačke.

„Čuo sam političare, ali i ljude iz moje zajednice, kako uzimaju za primjer druge zemlje, uključujući vas (Albaniju), koje imate tajno glasanje. Njemačka ima praksu, ali mi sprovodimo naš ustav i zakone“, rekao je Hasani.

Ako ne postoji politička volja da se prevaziđe ova pat pozicija, Hasani ističe da riješenje treba tražiti u Ustavnom sudu.

„Ovi ljudi misle da se Ustavnom sudu može poslati samo formalna odluka, ali ne. Odluka je svaki glas skupštine `za`, `protiv` ili `uzdržanost`. Sve su to odluke. Za sve njih uvijek postoji rok od osam dana od dana donošenja. Jer je to odluka o kojoj se glasa. A sada ovdje odluka o kojoj se glasa je odbijanje, poslanici sa punim pravom ne žele da učestvuju u onome što je gospodin Dehari stvorio“, rekao je on.

On je naznačio da bi to pitanje Ustavnom sudu mogli da upute predsjednik, ombudsman ili nekoliko poslanika.

„Ovdje postoje dva puta, ili politička volja ili Ustavni sud. Niko drugi ne može da bira“, rekao je on.
 
Izvor: Kosovo Online/Gazeta blic/Euro news