Izbor predsjednika parkamenta

Konstitutivna sednica Skupštine Kosova, nakon izbora održanih 9. februara, zakazana je za danas za 10 časova. Pokret Samoopredjeljenje, kao stranka sa najvećim brojem osvojenih mandata do sada nije saopštio ime kandidata za budućeg šefa parlamenta, a nije ni potvrdio da ima potreban 61 glas za njegov izbor.

Zamjenica premijera u vladi koja je u tehničkom mandatu Emilija Redžepi, međutim, juče je izjavila da je Pokret Samoopredjeljenje odredio kandidata za predsednika Skupštine, ali da je na premijeru Albinu Kurtiju da kaže o kome se radi.  

"Znamo ko je kandidat za predsjednika Skupštine, ali to mora da kaže premijer. Vjerujem da ćemo glasati za Kurtijevu vladu što je prije moguće”, rekla je juče Redžepi koja je iz Nove demokratske stranke koja predstavlja bošnjačku zajednicu.

Kurti je prije dvije sedmice izjavio da je plan da se na konstitutivnoj sjednici parlamenta izabere i nova vlada, kao što je to učinjeno 2021. godine. 

Prvi korak ka konstituisanju novih institucija, svakako, danas će biti formiranje Privremene komisije za potvrđivanje kvoruma i mandata, a zatim zakletva poslanika. Prema skupštinskom Poslovniku druge dve tačke na konstitutivnoj sednici su izbor predsjednika i potpredsjednika Skupštine. 

Do izbora predsjednika Skupštine konstitutivnom sjednicom predjsedava najstariji poslanik kome u radu pomaže najmlađi poslanik.

Procedura predviđena Ustavom Kosova nalaže da predsjednika parlamenta predlaže najveća poslanička grupa i za njegov izbor potrebna je većina od ukupnog broja poslanika kojih je 120, odnosno najmanje 61 glas. 

Osim predsjednika parlamenta na konstitutivnoj sjednici bira se i pet potpredsjednika. Tri potpredsjednika Skupštine predlažu tri najveće parlamentarne grupe, a dva su iz redova poslanika sa rezervisanim mjestima za nevećinske zajednice - jedan iz redova poslanika srpske zajednice i drugi iz redova poslanika ostalih manjina. I za njihov izbor je potrebna većina glasova svih poslanika.

Kandidata za potpredsjednika Skupštine iz redova srpske zajednice predlaže većina poslanika srpske zajednice, a  kandidata za potpredsednika Skupštine iz redova drugih nevećinskih zajednica predlaže većina poslanika drugih nevećinskih zajednica.

Na osnovu rezultata izbora 9. februara, Pokret Samoopredjeljenje osvojio je 48 mandata, Demokratska partija Kosova 24, Demokratski savez Kosova 20, a koalicija AAK-Nisma 8 mandata. Nesrpske manjinske zajednice (Romi, Aškalije, Egipćani, Bošnjaci, Turci i Goranci) imaju 10 mandata, a od 10 mandata rezervisanih za srpsku zajednicu 9 je pripalo Srpskoj listi, a jedan Nenadu Rašiću, predsjedniku Partije za slobodu, pravdu i opstanak.

Sa ovako raspoređenim mandatima, većina analitičara kao odlučujući tas na vagi koji bi Samoopredjeljenju mogao da obezbjedi potrebnu većinu vidi Socijaldemokratsku inicijativu (Nisma) Fatmira Limaja kojoj su pripala tri mjesta u parlamentu. Politički sporazum između ove dvije partije, prema riječima Limaja do juče nije bio postignut, a on je poručio da će Nisma raditi na tome da Kosovo dobije institucije i da se izbjegne parlamentarna kriza. 

Prema Poslovniku Skupštine, prekidi u toku konstitutivne sjednice ne mogu biti duži od 48 časova, a Eugen Cakolli iz Kosovskog demokratskog instituta je, upravo na osnovu predviđene mogućnosti prekida sjednice, ukazao da jedan od mogućih scenarija danas može biti taj da po polaganju zakletve poslanika, Samoopredjeljenje odbije da predloži kandidata za predsjedavajućeg ili zatraži „dodatne konsultacije“. U tom slučaju bi, kako je naveo, predsjedavajući sjednicom, najstariji poslanik, Avni Dehari morao da prekine sjednicu, najduže na 48 sati.

"Nova sjednica mora se sazivati svaka dva dana. Ako Samoopredjeljenje nastavi da ne predlaže kandidata, imaćemo niz nedovršenih sjednica, koje samo počinju i prekidaju se. U takvoj situaciji, opozicione stranke bi mogle da iskoriste taj ćorsokak kao osnov da zatraže tumačenje od Ustavnog suda, tvrdeći da pobednička stranka koči formiranje institucija“, naveo je Cakolli.

Inače, u prethodnom sazivu Skupštine, njen predsjednik bio je Glauk Konjufca, potpredsjednik Pokreta Samoopredjeljenje. Skupština se bira na četiri godine i po njenom konstituisanju počinju da teku rokovi za formiranje Vlade.

Tada predsjednik Kosova, nakon konsultacija sa političkim partijama daje mandat stranci ili koaliciji koja obezbjedi neophodnu većinu za formiranje Vlade. Mandatar za premijera treba da predstavi Skupštini sastav vlade u roku od 15 dana po dobijanju mandata od predsjednika Kosova. 

Ukoliko to ne bude učinjeno, predsjednik Kosova ima deset dana da se ponovo konsultuje sa političkim partijama i da predloži drugog kandidata koji može da bude iz iste političke stranke ili iz drugih ukoliko dokažu da imaju potreban 61 glas.

Drugi kandidat takođe ima 15 dana da predloži novi sastav vlade, a ukoliko ne uspije raspisuju se vanredni izbori u roku od 40 dana.